17 лютого Максим Поляков повідомив, що віддає свою частку в американській ракетній компанії Firefly Aerospace, 58 % акцій, співзасновнику та директору компанії Тому Маркусіку за $ 1.
Продати частку підприємець був змушений після вимог Комітету з іноземних інвестицій США (Committee on Foreign Investment in the U.S., CFIUS). Влада порахувала присутність Полякова, українського та британського громадянина, у списку акціонерів — загрозою національній безпеці.
Поляков викупив активи техаської Firefly у 2017 році, коли та не змогла сплачувати борги. До цього компанія на чолі із співзасновником та директором Томом Маркусіком працювала над легкою ракетою три роки. Разом із українським підприємцем Firefly повністю змінила архітектуру ракети-носія та підхід до бізнесу. За чотири роки Поляков вклав у стартап понад $ 210 млн.
У 2021 році компанія залучила перший зовнішній раунд фінансування на $ 75 млн. Тоді Марк’юзік розповідав, що компанію оцінили в «трохи більше мільярда». У вересні 2021 року компанія здійснила перший запуск ракети Alpha. Усі наземні системи та перші етапи польоту пройшли нормально. Через надламані електроконтакти у ракети відмовив один із двигунів. На третій хвилині польоту Alpha втратила управління і через систему припинення польоту була підірвана американськими військовими.
Поляков запевняв, що вересневий запуск ракети Alpha збільшив капіталізацію Firefly мінімум удвічі після попереднього раунду — до $ 2,5 млрд. Компанія збиралася залучити $ 300 млн до кінця 2021 року і планувала розглянути вихід на біржу в 2022 році, стверджує керівник компанії Том Маркусік.
У плани втрутився уряд США. Наприкінці грудня 2021 року стало відомо, що Комітет із іноземних інвестицій США (CFIUS) у листопаді зажадав у Полякова продати свою частку. Американський уряд побоювався, що залучення українця до ракетного бізнесу США загрожує національній безпеці. Через Полякова інтелектуальна власність на технології Firefly, на думку влади, ризикувала потрапити до України, Росії чи іншої країни, яка розвиває свою ракетну програму.
Виходячи з посту Полякова у Facebook, діалог із CFIUS розпочався ще 15 місяців тому – у листопаді 2020 року. Тоді ж підприємця та його фонд Noosphere Ventures вирішили змінити структуру власності Firefly, щоб вивести представників Noosphere з ради директорів та закрити доступ компанії до будь-якої інформації Firefly, крім фінансової. «Почасти ми пішли на це, щоб спростити наші контрактні відносини з урядом США, особливо для місій з метою національної безпеки», — пояснював директор Firefly Том Маркусік в інтерв’ю Forbes у листопаді 2021 року.
Визнавати, що він шкодить національній безпеці США, Максим Поляков відмовився.