У Kleos Space, стартапу з Люксембургу, який керує супутниками радіочастотної розвідки, закінчилися гроші, і компанія збирається оголосити про банкрутство.
26 липня речник Kleos Space Лу Вайс заявив, що уповноважений брокер компанії не зміг забезпечити виконання необхідних зобов’язань для просування кредиту на конвертацію векселів на суму $ 10 млн. Чотирирічна кредитна лінія з австралійською інвестиційною компанією Pure Asset Management була призначена для фінансування розширення супутникового угруповання компанії та зростаючої операційної групи.
25 липня Pure Asset Management повідомила, що більше не буде продовжувати умови кредитної лінії або надавати додатковий кредит, і назвала кредити та інші нараховані суми такими, що негайно підлягають оплаті.
Після цього Kleos Space повідомила Австралійську біржу цінних паперів, що планує оголосити про банкрутство, оскільки не вдалося зібрати більше грошей.
На початку цього місяця в окремій заяві компанія повідомила, що у неї виникли проблеми з парою супутників, які вона запустила, і була змушена їх списати.
Компанія Kleos Space запустила чотири кластери з чотирьох супутників для виявлення радіочастотних сигналів і точного визначення їх місцезнаходження. Супутниковий кластер Kleos Scouting Mission (KSM1) було запущено у листопаді 2020 року на борту індійської ракети-носія PSLV-C49. Наступний кластер з чотирьох супутників, Polar Vigilance Mission (KSF1), був запущений у червні 2021 року на борту РН Falcon 9 компанії SpaceХ в рамках місії Transporter-2. Третій супутниковий кластер, Polar Patrol Mission (KSF2), був запущений на борту Falcon 9 1 квітня 2022 в рамках місії Transporter-4. Четвертий кластер, The Polar Observer Mission (KSF3) був запущений 3 січня 2023 року на РН Falcon 9 в рамках місії Transporter-6.
Компанія надавала дані радіочастотного моніторингу державним і комерційним клієнтам і була одним із кількох постачальників, які минулого року підписали угоди з Національним розвідувальним управлінням про надання радіочастотних даних.
Після того, як Kleos Space не змогла забезпечити фінансування, «правління компанії не мало іншого виходу, окрім як визнати, що компанія не в змозі виконати свої фінансові зобов’язання у визначений термін, і що немає жодної перспективи життєздатного альтернативного фінансового забезпечення», – сказав Лу Вайс.
«Відповідно, компанія подасть клопотання до відповідного комерційного районного суду в Люксембурзі про винесення рішення про банкрутство», – сказав він. Kleos Space готує документи на підтримку петиції, яку необхідно подати протягом 30 днів.
Вайс заявив, що Kleos Space, незважаючи на фінансовий крах, «є чим пишатися. Ми розробили та запровадили нову революційну технологію, яка допомагала вирішувати проблеми безпеки, а також створили глобальну клієнтську базу, включаючи численні державні установи». Однак низка невдач, у тому числі затримки запуску космічних апаратів, проблеми з розробкою супутників і труднощі з доступом до капіталу виявилися для стартапу непереборними.
За оцінкою експертів, заява Kleos Space про банкрутство стала ударом по індустрії геопросторової розвідки. Інноваційний підхід стартапу до збору радіочастотних даних міг зробити революцію у цій галузі. На жаль, фінансові обмеження та технічні проблеми виявилися надто складними для подолання.
Подання заяви про банкрутство, безсумнівно, матиме наслідки як для компанії, так і для її клієнтів. Урядовим установам та комерційним клієнтам, які покладалися на дані радіочастотного моніторингу Kleos Space, можливо, доведеться шукати альтернативних рішень. Поки невідомо, як розвиватиметься процес банкрутства і яке майбутнє чекає на стартап.
Оголошення Kleos Space про свій намір подати заяву про банкрутство підкреслює проблеми, з якими стикаються стартапи в космічній галузі. Незважаючи на перспективні технології та клієнтську базу, компанія зрештою зіткнулася з фінансовими труднощами. Коли почнеться процес банкрутства, галузь уважно стежитиме за тим, як розвиватиметься ця подія і що вона означає для майбутнього геопросторової розвідки.