Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Китайський стартап з виробництва ракетних двигунів Space Circling отримує фінансування

Китайська пускова компанія Space Circling залучила понад 100 мільйонів юанів ($ 13,9 млн) для підтримки своєї роботи над інноваційними двигунами для комерційної космічної діяльності.

Компанія Space Circling, також відома як Shaanxi Tianhui Aerospace Technology Co., Ltd., забезпечила фінансування в грудні минулого року та оголосила про фінансування серії A 18 лютого.

У раунді фінансування брали участь стратегічні інвестори, зокрема Changsha Kaifu District Zhongxin High-tech Fund, Mianyang Kefa Fund, Xi’an Fulao Fund, SIRI New Materials і Xi’an Talent Fund. Останній є фондом політичного керівництва, який підтримується місцевим урядом. Такі фонди використовуються для розміщення капіталу в стратегічних і нових технологіях, таких як космос.

Фінансування в основному піде на будівництво промислової бази для ракетних двигунів компанії, в тому числі для їхнього серійного виробництва.

Space Circling розробляє гасово-кисневі ракетні двигуни Honglong-1 і Qiaolong-1 з моменту заснування в Сіані, провінція Шеньсі, у березні 2021 року.

Qiaolong-1 – це двигун з двома камерами згоряння та поетапним циклом спалювання. За інформацією Space Circling, у ньому немає газогенератора, що спрощує його конструкцію. Двигун розроблений для створення 85 тонн тяги на рівні моря, а його розміри дозволяють розмістити 5 двигунів на першому ступені ракети діаметром 3,35 м, що є стандартним розміром серед китайських ракет-носіїв Long March і комерційних ракет-носіїв. Space Circling успішно провела статичне вогневе випробування двигуна 31 січня.

Компанія планує почати масове виробництво Qiaolong-1 до кінця року. Це зроблено для того, щоб задовольнити поточний нагальний попит внутрішнього комерційного аерокосмічного сектора Китаю на рідиннопаливні ракетні двигуни великої тяги, повідомив засновник компанії Space Circling Лю Хунцзюнь у газеті Shaanxi Daily 18 лютого.

У повідомленні не згадуються потенційні технічні перешкоди на етапах подальшої розробки, випробувань та масового виробництва інноваційного двигуна, які можуть завадити прогресу.

Лю Хунцзюнь є професором Північно-Західного політехнічного університету в Шеньсі. Очевидно, що компанія має місцеву підтримку, а також досвід роботи та зв’язки з державною космічною галуззю.

Зокрема, Лю Хунцзюнь був головним конструктором гасово-кисневого ракетного двигуна в Академії аерокосмічних рушійних технологій (Academy of Aerospace Propulsion Technology) CASC, головного державного космічного підрядника Китаю. Двигун був розроблений для використання у китайських пускових установках нового покоління, які дебютували в 2010-х роках. Він також був заступником головного конструктора однієї з цих ракет, а саме Long March 6.

У своїй заяві на веб-сторінках компанії Space Circling Лю Хунцзюнь сказав, що команда прагне «фундаментально знизити вартість доступу людей до космосу та сприяти настанню нової економічної ери в космосі», а також наполегливо працювати над реалізацією «Китайської мрії», посилаючись на концепцію президента Китаю Сі Цзіньпіна про сильний, оновлений Китай.

Space Circling також, очевидно, планує розробити власні багаторазові пускові установки з використанням своїх двигунів. Ракета-носій Huilong-1 матиме довжину 38 м, діаметр основного ступеня 3,35 м та прискорювачі діаметром 2,25 м. Вона має бути здатною виводити на сонячно-синхронну орбіту 5 т.

Більша ракета Huilong-2 зможе виводити 9 т на геоперехідну орбіту або 25 т на LEO.

У провінції Шеньсі розміщено низку великих державних інститутів CASC, які займаються розробкою та випробуванням ракет і двигунів. У цьому районі також розташувалися кілька нещодавно створених комерційних компаній.

Провінція перейшла до створення стратегічних лабораторій для підтримки таких компаній, як Space Circling. Більш широкою метою є сприяння інтеграції інноваційних та промислових ланцюгів. Допомога включає технічну підтримку, гарантії підтримки талантів і фінансову допомогу.

Цей підхід далеко не є унікальним для Китаю. Низка китайських міст і провінцій наразі прагнуть розвивати власні комерційні космічні та інші високоякісні та стратегічні технології. Нещодавно Пекін і Шанхай опублікували плани дій щодо підтримки комерційних космічних екосистем. У плани Пекіна входило зобов’язання створити «Пекінську ракетну вулицю», включно з інноваційним центром багаторазових ракетних технологій.

Підкріплюючи це, у грудні 2023 року центральний уряд визначив комерційну космічну галузь як одну з кількох стратегічних галузей, що розвиваються. Підтримка цього сектора може потенційно збільшити загальний космічний потенціал Китаю. Це також може посилити міжнародні зв’язки, національний престиж і вплив Китаю на світовій космічній арені.

Китайська стратегія військово-цивільного синтезу сприяла передачі технологій між військовою та комерційною сферами в обох напрямках. Ця стратегія допомогла китайським комерційним космічним компаніям розвиватися за підтримки державних космічних гігантів після того, як у 2014 році центральний уряд зробив цей сектор відкритим для приватного капіталу.

У найближчі роки Китай планує побудувати кілька мегаугруповань зв’язку на низькій навколоземній орбіті з понад 10 000 супутників кожне. Розгортання цих супутників вимагатиме розширення Китаєм можливостей запуску.

Низка китайських комерційних компаній активно займаються розробкою та випробуваннями багаторазових ракет-носіїв, щоб заповнити цю прогалину в загальних національних можливостях і отримати контракти на запуск.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України