11 серпня китайське видання South China Morning Post (SCMP) повідомило, що вчені Національного університету оборонних технологій у Чанша, провінція Хунань, розробили нову систему охолодження високоенергетичних лазерів, яка дозволяє їм працювати «нескінченно» без накопичення відпрацьованого тепла.
Завдяки новій технології лазерна зброя тепер може генерувати промені скільки завгодно довго, без будь-яких перерв або погіршення продуктивності.
Китай розробляє високоенергетичну лазерну зброю для знищення або виведення з ладу таких цілей, як БПЛА, ракети та літаки. Ця зброя має перевагу в тому, що вона здатна вражати цілі зі швидкістю світла, що робить її високоефективною проти цілей, що швидко рухаються.
Ця зброя також може бути економічно ефективнішою, ніж традиційні ракетні системи, оскільки не вимагає дорогих боєприпасів. За словами деяких військових вчених, у разі необхідності Китай також планує використовувати лазерну зброю проти супутників, таких як супутники Starlink компанії SpaceX.
Ця зброя може порушити зв’язок, можливості навігації та спостереження противника, а також може бути використана для отримання стратегічної переваги в космічних конфліктах.
У травні 2023 року повідомлялося, що Китай, можливо, створив наземну протисупутникову зброю на своєму секретному об’єкті Korla, причому ця зброя призначена для прикриття важливих військових районів від розвідувальних супутників.
На супутникових знімках об’єкта Korla, зроблених геопросторовою компанією BlackSky, видно дві лазерні установки, встановлені в ангарах із висувними дахами, які відкриваються приблизно опівдні, коли іноземні супутники ДЗЗ найбільш активні.
Окрім об’єкта Korla, Китай може мати ще один подібний об’єкт у Bohu. На супутникових знімках об’єкта Bohu можна побачити стаціонарні лазери для виміряння дальності до супутників та мобільні лазери, встановлені на вантажівках, для їх засліплення.
Окрім зброї наземного базування, Китай, можливо, розробив лазерну зброю космічного базування. Така зброя має кілька переваг перед наземними системами, наприклад, менші відстані між орбітальними супутниками та відсутність атмосферних спотворень, які погіршують радіус дії та потужність лазера.
У березні 2022 року повідомлялося, що Китай розробив встановлений на супутнику твердотільний імпульсний лазер, здатний генерувати випромінювання потужністю мегават і стріляти 100 разів на секунду протягом півгодини без перегріву в космосі. Цей лазер здатний засліплювати супутникові камери. У ході тестування пристрій генерував п’ятинаносекундний промінь, але він був достатньо потужним, щоб засліпити людей або вразити цільові поверхні.
Повідомлення про недавні досягнення в технології лазерного охолодження, включно з новою системою для поглинання надлишкового тепла, роблять таку зброю достатньо ймовірною.
Таким чином, програма лазерної зброї Китаю може бути асиметричною відповіддю на домінування США в космосі, в якому США використовують космічний простір для стратегічної протиракетної оборони, розвідки, управління та контролю, а їхні військові та комерційні супутники діють як системи раннього попередження.
Війна в Україні яскраво продемонструвала вирішальну перевагу, яку США зберігають у домінуванні в космосі, і Китай, можливо, враховує це у своїх планах на випадок надзвичайних ситуацій на Тайвані.