Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Китайська компанія Landspace планує побудувати ракету з нержавіючої сталі

Китайський стартап Landspace оприлюднив плани щодо розробки багаторазової ракети з нержавіючої сталі.

Згідно з презентацією генерального директора компанії Landspace Чжан Чанву, представленою 21 листопада на першому Міжнародному екологічному заході аерокосмічної інформаційної індустрії на озері Міньюе (Mingyue Lake Aerospace Information Industry International Ecosystem Event) в Чунціні (Китай), в ракеті-носії Zhuque-3 будуть використовуватися виготовлені з нержавіючої сталі баки для палива та ракетні двигуни Tianque, що працюють на метані та рідкому кисні.

Двоступенева пускова установка одноразового використання матиме можливість доставляти на низьку навколоземну орбіту (LEO) 20 т корисного навантаження. Під час запуску з можливістю відновлення першого ступеня ракета зможе виводити на LEO 16,5 т, а у випадку, коли перший ступінь буде здійснювати посадку на місці запуску, вантажопідйомність ракети на LEO становитиме 11 т. Представлена комп’ютерна візуалізація ракети показує наявність на першому ступені решітчастих керм та посадочних опор, що розгортаються.

Оголошення було зроблено через кілька днів після того, як компанія SpaceX виконала другий випробувальний політ своєї надважкої системи запуску Starship/Super Heavy.

Такі деталі, як попередня дата тестового запуску та розміри ракети Zhuque-3, не були названі, що свідчить про те, що план знаходиться на дуже ранній стадії реалізації.

За оцінкою іноземних експертів, розробка ракети створить численні проблеми, пов’язані з вагою та властивостями сталі, включаючи складність виробництва та виготовлення.

Коли пускову установку буде введено в експлуатацію, вона також зіткнеться з конкуренцією всередині країни. Інший китайський стартап Space Pioneer планує запустити свою ракету Tianlong-3 наступного року. Ця ракета зможе підняти 17 т на LEO або 14 т на 500-кілометрову сонячно-синхронну орбіту.

Поява обох ракет також свідчить про те, що плани комерційних запусків у Китаї зростають з точки зору можливостей корисного навантаження. На початку заснування комерційних компаній із запуску у Китаї були плани створення легких твердопаливних пускових установок для запуску невеликих комерційних або наукових супутників.

Зараз інші китайські компанії, включаючи iSpace, Galactic Energy, Space Pioneer і Deep Blue Aerospace, працюють над розробкою багаторазових ракет на рідинному паливі. Деякі з них зараз заявили, що вони націлені на контракти на запуск партій супутників для національного проєкту китайського мегаугруповання супутникового Інтернету під назвою Guowang.

Landspace є однією з перших комерційних компаній Китаю. Вона була заснована у 2015 році після того, як наприкінці 2014 року уряд Китаю відкрив частини космічного сектора для приватного капіталу. Такі дії Китаю вважаються реакцією на розвиток подій в США.

Наразі Landspace готується до запуску 4 грудня своєї третьої метано-кисневої ракети Zhuque-2. Перший запуск Zhuque-2 в грудні 2022 року був невдалим, а під час другої спроби в липні ракета успішно вийшла на орбіту.

Цей запуск зробив компанію першою, яка вивела на орбіту свою метано-кисневу ракету-носій. Вона також стала другою китайською комерційною компанією, яка вийшла на орбіту за допомогою ракети-носія на рідинному паливі. Першою була Space Pioneer, яка у квітні успішно запустила свою ракету Tianlong-2, що працює на керосині та рідкому кисні.

Компанія Landspace створила інтелектуальну виробничу базу в Хучжоу, провінція Чжецзян. Вона також витратила $ 1,5 млрд на будівництво в Цзясіні, також у провінції Чжецзян, заводу зі складання та випробування рідиннопаливних ракет середнього та великого розміру.

Landspace – не єдина китайська компанія, що працює над ракетами з нержавіючої сталі. Інший, набагато новіший китайський стартап, Space Epoch, на початку цього року провів вогневі випробування в рамках розробки запланованої багаторазової пускової установки з нержавіючої сталі. У випробуваннях використовувався паливний бак з нержавіючої сталі діаметром 4,2 м в поєднанні з метано-кисневими двигунами, розробленими компанією Jiuzhou Yunjian.

Головний космічний підрядник Китаю, державна компанія China Aerospace Science and Technology Corp. (CASC), також заявила про свої плани розробити надважку ракету-носій Long March 9, яка зрештою має стати повністю багаторазовою.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України