Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Китайська комерційна ракетна компанія CAS Space запустила свою РН Lijian-1, яка вивела на орбіту 26 супутників, встановивши національний рекорд

7 червня китайська компанія з комерційного запуску CAS Space здійснила свою другу орбітальну місію, вивівши на орбіту рекордні 26 супутників.

Друга твердопаливна РН Lijian-1, також відома як ZK-1A або Kinetica-1, розроблена CAS Space, стартувала з Центру запуску супутників Цзюцюань у пустелі Гобі о 04:07 UTC 7 червня.

26 корисних навантажень на борту перевершують попередній національний рекорд із 22 супутників, запущених значно більшою ракетою Long March 8 у лютому 2022 року.

На борту були експериментальні супутники Shiyan-24A та Shiyan-24B. Інші корисні навантаження у звітах китайських державних ЗМІ описані як технологічні демонстрації та комерційні супутники ДЗЗ.

Супутники серії Shiyan часто класифікуються та використовуються для тестування нових технологій і корисного навантаження для китайських космічних систем. Зазвичай їх розробляє та запускає корпорація CASC, головний державний космічний підрядник Китаю.

За оцінкою астрофізика Гарвард-Смітсонівського астрофізичного центру (США) Джонатана МакДауелла (Jonathan McDowell), китайські супутники Shiyan («Тестовий») можуть бути супутниками, запущеними в інтересах національної безпеки.

Враховуючи зазначене, запуск 7 червня може вказувати на те, що компанія CAS Space отримала контракт на національні та оборонні запуски, тоді як переважна більшість комерційних китайських запусків несуть лише комерційні корисні навантаження.

Серед інших корисних навантажень, що були виведені на орбіту, були супутники Xi’an Hangtou-8 компанії Xi’an Aerospace Investment, Xingshidai-16 і Tianyi-26 комерційних супутникових компаній ADA Space і Spacety відповідно. На борту також був супутник Fucheng-1, інтерферометричний радар із синтезованою апертурою (SAR) для дистанційного зондування, перший супутник з угруповання Mianyang, яке включатиме шість супутників.

Компанія CAS Space (інколи використовується назва Zhongke Aerospace), є комерційним підрозділом Китайської академії наук (CAS). Фірма планує створити серію ракет на твердому та багаторазовому рідкому паливі для запусків та космічного туризму.

У квітні компанія CAS Space оголосила про залучення інвестицій у розмірі $ 87 млн. Основними інвесторами стали компанії, пов’язані з CAS.

Запуск 7 червня став другим запуском РН Lijian-1 менше ніж через рік після першого запуску в липні 2022 року. Злітна вага ракети 135 тонн, загальна довжина 30 м, діаметр основного ступеня та обтічника 2,65 м, ракета може доставити 1 500 кг корисного навантаження на 500-кілометрову сонячно-синхронну орбіту. На недавній презентації було показано, що на РН Lijian-1 використовуються твердопаливні двигуни SP70 корпорації CASC.

Ракета Lijian-1 деякий час була найбільшою діючою ракетою-носієм у Китаї до морського запуску РН Jielong-3 у грудні минулого року.

На початку цього року академія CAS випробувала вертикальну посадку ракети з прототипом реактивного двигуна в рамках проєкту з розробки багаторазових ракет.

Запуск РН Lijian-1 7 червня став 22-ю орбітальною місією Китаю в 2023 році. CASC планує здійснити більше 60 запусків цього року, тоді як комерційні компанії можуть додати ще 20 або більше орбітальних місій, згідно з оголошеними планами.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України