Китайські дослідники виявили наближення супутників американської системи GSSAP до китайських космічних апаратів на геостаціонарній орбіті (GEO), визначивши цю діяльність як загрозу.
У статті, опублікованій у китайському журналі Infrared and Laser Engineering у квітні цього року, проаналізовано Програму геосинхронної космічної ситуаційної обізнаності (Geosynchronous Space Situational Awareness Program, GSSAP) ВПС США. Автори статті є співробітниками філій Китайської академії наук і Лабораторії космічних технологій при Китайській академії космічних технологій.
У дослідженні проаналізовані орбітальні параметри супутників GSSAP за останні роки, поєднуючи їх з орбітальною інформацією від китайських супутників на GEO. Автори виявили 14 потенційних зближень з китайськими космічними апаратами, зроблених супутниками GSSAP у 2020 і 2021 роках.
Ці операції зближення (rendezvous and proximity operations, RPO) включають обльоти, причому один інцидент — наближення GSSAP-4 до Shijian-20 у травні 2021 року — стався на відстань 9,54 км. Було виявлено, що ці дані дуже збігаються з даними Глобального звіту з протикосмічної діяльності (Global Counterspace Report) Фонду Secure World Foundation.
Дослідники представили змодельовані зображення під різними кутами та відстанями, оцінивши, що наближення до 10 км може бути оптимальним для отримання зображень цільових космічних об’єктів.
Дослідження прийшло до висновку, що завдяки близьким наближенням і високоякісним зображенням з високою просторовою розрізненістю можна буде чітко побачити деталі цілі, що стане серйозною загрозою для цінних активів Китаю на GEO.
Діяльність, описана в дослідженні, стає все більш поширеним явищем, коли США, Китай і росія прагнуть стежити за активами один одного. Дані китайського дослідження дають нове уявлення про події на висоті 36 000 км над Землею.
Брайан Уіден, директор з планування програми Secure World Foundation, відмітив: «Я вважаю, що дані моделювання дуже корисні, тому що у відкритому доступі не так багато деталей про такі типи діяльності. Я не думаю, що можна говорити тільки про американські супутники GSSAP, не говорячи також про дуже схожу діяльність російського супутника «Луч Олімп-К» і китайського SJ-17. Справді йдеться про нову категорію космічної діяльності, а не про один конкретний супутник».
Супутник «Луч» давно відомий своєю діяльністю на GEO, тоді як Shijian-17 був запущений у 2016 році та має роботизований маніпулятор. У 2021 році Китай запустив «супутник для запобігання утворенню космічного сміття» під назвою Shijian-21, який пристикувався до непрацюючого китайського супутника та відбуксирував його на орбіту кладовища, демонструючи можливості подвійного використання. Тим часом TJS-3 є китайським космічним апаратом на GEO, який також виконує операції RPO.
Твердження дослідників щодо GSSAP як загрози в певному сенсі є обмеженим, каже Уіден, заявляючи, що ці RPO не представляють фізичної загрози для супутників, до яких вони наближаються, через агресивні дії або високий ризик зіткнення.
«Однак країни дійсно вважають їх загрозою для розвідки, оскільки ці типи близьких підходів можуть дозволити отримання зображень та інших розвідувальних даних, що раніше було неможливо, що, у свою чергу, може виявити можливості та обмеження супутників національної безпеки».
Питання неузгоджених наближень на GEO викликає спільне занепокоєння, каже Уіден, зазначивши, що кілька країн визначили це як нагальну проблему безпеки, додавши, що США, росія та Китай усі посилаються на тау діяльність один одного як на потенційну загрозу.
«Однак від цих країн ще не було жодних пропозицій щодо того, що можна зробити для боротьби з цими загрозами. Дуже важко вирішити, що означає «надто близько» в контексті близьких підходів у космосі з технічної точки зору, не кажучи вже про те, як можна досягти консенсусу.