23 жовтня Білорусь офіційно приєдналася до програми Китайської міжнародної місячної дослідницької станції під час відеоконференції з Китайським національним космічним агентством (CNSA).
Голова Президії Національної академії наук Білорусі (НАНБ) Володимир Гусаков і керівник CNSA Чжан Кецзянь підписали спільну декларацію про співпрацю за програмою Міжнародної місячної дослідницької станції (ILRS).
«Згідно зі спільною декларацією, сторони співпрацюватимуть у процесі створення та функціонування ILRS», – повідомляє білоруське державне інформаційне агентство БелТА з посиланням на прес-службу НАНБ.
«Сферами співробітництва будуть фундаментальні та прикладні дослідження в галузі техніки і технологій використання космічного простору, нові матеріали та електронна компонентна база, підготовка та підвищення кваліфікації наукових кадрів і спеціалістів. За взаємною згодою сторони визначать інші напрями співробітництва», – йдеться в повідомленні НАНБ.
Проєкт ILRS під керівництвом Китаю спрямований на будівництво постійної місячної бази в 2030-х роках з місіями-попередниками у 2020-х роках. Ініціатива розглядається як очолюваний Китаєм паралельний проєкт і потенційний конкурент програмі «Артеміда» під керівництвом NASA.
CNSA і НАНБ домовилися розробити дорожню карту співпраці, яка включатиме науково-технічні проєкти, пов’язані зі створенням і експлуатацією ILRS.
Білоруське космічне агентство, яке координує програми космічних досліджень, є структурним підрозділом НАНБ.
Спільна декларація CNSA та НАНБ була прийнята через кілька днів після того, як Пакистан офіційно приєднався до програми ILRS. Вікторія Самсон, директор Вашингтонського офісу Secure World Foundation, зазначила, що приєднання Пакистану має більше політичне, ніж технічне значення. «Пакистан не має власних можливостей для космічних запусків, в цьому він залежить від Китаю. Пакистан має лише 3 активні супутники на орбіті, тоді як у Китаю їх понад 800», — додала В. Самсон.
Вона зазначила, що така ж ситуація і з Білоруссю, заявивши, що у Білорусі на орбіті також лише 3 діючи супутники. Білорусь має давні військові зв’язки з Китаєм. У 2016 році Китай побудував і запустив на геостаціонарну орбіту для Білорусі супутник зв’язку «Белінтерсат-1». Цей супутник побудований на китайській супутниковій платформі DFH-4, корисне навантаження надала франко-італійська компанія Thales Alenia Space.
На даний час у китайській програмі ILRS беруть участь 7 держав (Китай, Азербайджан, Білорусь, Венесуела, Пакистан, Південно-Африканська Республіка та росія), а також Азіатсько-Тихоокеанська організація космічного співробітництва (APSCO), швейцарська компанія nanoSPACE AG, Міжнародна асоціація місячних обсерваторій (ILOA) і Національний астрономічний науково-дослідний інститут Таїланду (NARIT).