27 вересня капсула з екіпажем космічного корабля «Союз» приземлилася в Казахстані, повернувши двох росіян і одного американця з Міжнародної космічної станції (МКС) після більш ніж року перебування на орбіті.
Космічний корабель «Союз МС-23» приземлився у призначеній зоні посадки в Казахстані о 12:17 UTC. Космічний корабель відстикувався від модуля станції «Причал» о 08:54 UTC.
На борту «Союзу» перебували космонавти «Роскосмосу» Сергій Прокоп’єв і Дмитро Петелін, а також астронавт NASA Френк Рубіо. Вони стартували до МКС у вересні минулого року на космічному кораблі «Союз МС-22» і спочатку планували провести там типовий шестимісячний термін перебування.
Однак ці плани змінилися, коли в грудні на космічному кораблі «Союз МС-22» стався витік охолоджувальної рідини. Через кілька тижнів NASA та «Роскосмос» вирішили не використовувати цей космічний корабель для повернення екіпажу, запустивши в лютому на його заміну у безпілотному режимі «Союз МС-23». Екіпаж, який мав летіти на станцію на «Союзі МС-23» у березні – Олег Кононенко, Микола Чуб та Лорал О’Хара – був перекинутий на «Союз МС-24», який стартував до станції 15 вересня.
NASA і «Роскосмос» продовжили перебування Прокоп’єва, Петеліна і Рубіо на півроку. Вони провели в космосі 371 день, що є третім за тривалістю космічним польотом після 438 днів, проведених Валерієм Поляковим у 1994 і 1995 роках, і 380 днів, проведених Сергієм Авдєєвим у 1998 і 1999 роках, обидва на космічній станції «Мир».
Ці троє встановили рекорд найдовшого перебування на МКС. Рубіо також встановив рекорд тривалості одиночного космічного польоту американця, подолавши позначку в 355 днів, встановлену Марком Ванде Хеєм у 2021 і 2022 роках.
Під час розмови з журналістами з МКС 19 вересня Рубіо зізнався, що не погодився б на рік у космосі, якби йому запропонували заздалегідь. «Якби мене запитали заздалегідь, до того, як я почав тренуватися, – сказав він, – я б, мабуть, відмовився, і це лише через сім’ю».
Однак він сказав, що як тільки він почав підготовку, він був відданий місії незалежно від її тривалості. «Зрештою, це наша робота, і ми повинні виконати місію».
Він сказав, що найважче в місії було, коли його місію продовжили на шість місяців. «Прийняття цього рішення справді зайняло пару місяців», – сказав він, поки NASA та «Роскосмос» оцінювали варіанти, даючи йому та його родині можливість підготуватися до цього продовження. «Хоч це було важко, чесно кажучи, я вже з цим змирився».
Він зазначив, що розширена місія дала цінний досвід для майбутніх довгострокових місій, таких як можливі місії на Марс. «Психологічний фактор виявився більш важливим, ніж я очікував, але, знову ж таки, наявність дійсно хорошої команди навколо вас – це неймовірна допомога», – сказав він, зазначивши, зокрема, про важливість знайти правильний баланс між роботою та відпочинком.