Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Космічні сили США вважають, що відсутність зв’язку з Китаєм збільшує рівень небезпеки на орбіті

17 травня у ході Конференції з космічної політики, організованої Університетом штату Арізона, заступник командувача Космічних сил США з кібернетичних і ядерних операцій генерал-лейтенант ДеАнна Берт (Lt. Gen. DeAnna Burt) відмітила, що відсутність зв’язку між США та Китаєм шкодить зусиллям з управління космічним трафіком і запобігання аварій.

Міністерство оборони США прийняло набір правил для відповідальних космічних операцій на тлі зростаючого занепокоєння, що країни-суперники розгортають зброю, яка може знищувати супутники США. Одне з цих правил полягає в тому, щоб відкрито інформувати про військову космічну діяльність США, щоб запобігти непорозуміння. Проте недостатня прозорість Китаю щодо його власної космічної діяльності ускладнює зменшення цих ризиків, заявила Берт.

Підрозділ Космічного командування США у Ванденбергу видає попередження про зближення або потенційне зіткнення з супутниками на орбіті національним агентствам, включаючи уряд Китаю. Але коли надсилається попередження про можливий вплив на китайську космічну станцію, Берт відмітила: «Ми не отримуємо відповіді, ні “дякую”, ні “гарного дня”. Нічого». Вона зауважила, що зрив у спілкуванні та недовіра можуть призвести до прорахунків і навіть конфлікту.

Прикладом недостатньої прозорості Китаю було розгортання Китаєм наприкінці 2021 року космічного апарату Shijian-21, який пристикувався до недіючого супутника та відбуксирував його на орбіту захоронення над геостаціонарним поясом. Демонстрація Китаєм цієї технології викликала занепокоєння, що її можна використовувати як зброю. Якби Китай повідомляв, що він робить у космосі, була б краща обізнаність і менше шансів непорозумінь, сказала Берт.

За її словами, США, навпаки, відкрито обговорюють використання супутників-інспекторів Програми космічної ситуаційної обізнаності на геостаціонарній орбіті (Geosynchronous Space Situational Awareness Program, GSSAP).

Занепокоєння, висловлене Берт, раніше також озвучував помічник міністра оборони з питань безпеки у Індійсько-Тихоокеанському регіоні Джедідая Роял (Jedidiah Royal). 18 квітня на слуханнях Комітету Палати представників із питань збройних сил він сказав, що відсутність зв’язку підвищує ризик ненавмисного конфлікту. Він зокрема зазначив, що одразу після того, як у лютому ВПС США збили висотну повітряну кулю Китаю, МО США надіслало запит на телефонну розмову між міністрами оборони США та Китаю. «На жаль, КНР відхилила наш запит. Це був не перший випадок, коли КНР відхиляла запрошення на спілкування від міністра, голови Об’єднаного комітету начальників штабів та інших посадових осіб».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України