Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Космічні сили США ведуть переговори з союзниками про те, як спільно захистити космічні засоби

Заступниця командувача Космічних сил США генерал-лейтенант ДеАнна Берт (DeAnna Burt) під час нещодавньої поїздки до Німеччини та Великої Британії почула погоджене повідомлення від союзників: вони вважають, що Сполучені Штати не повинні брати на себе всі витрати на захист супутників від кібератак та інших загроз.

9 червня в інтерв’ю інтернет-виданню SpaceNews Берт заявила, що все більше космічних країн прагнуть співпрацювати з США над технологіями та стратегіями захисту своїх активів від протисупутникової зброї, і все активніше роблять власні інвестиції у космічні оборонні системи.

Генерал-лейтенант Берт, яка відповідає за операції з кібербезпеки та ядерні питання в Космічних силах, підкреслила, що співпраця з союзниками є головним пріоритетом командувача Космічних сил США генерала Ченса Зальцмана (Chance Saltzman).

Під час зустрічей з європейськими союзниками обговорювалися питання, пов’язані з розподілом відповідальності. Берт зазначила, що інші країни також ведуть такі розмови. Виникають питання про те, як забезпечити захист наявних космічних можливостей від загроз та взаємну підтримку у майбутньому.

Берт зазначила, що багато країн мають можливості для спільних зусиль у галузі оборони. Головним завданням є створення інструментів, які будуть узгоджені з партнерами та взаємодіяти так само ефективно, як у будь-якій іншій галузі.

Захист супутників став першочерговим питанням після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Російські війська обстріляли комунікаційну інфраструктуру України ракетами та здійснили кібератаки на мережі KA-SAT компанії Viasat і Starlink компанії SpaceX.

Берт запропонувала збільшити обмін інформацією про загрози у сфері кібербезпеки між союзниками і навіть спільно закуповувати чи створювати системи кіберзахисту.

Космічні сили США планують незабаром створити підрозділ кіберзахисту у складі Європейського командування США на авіабазі Рамштайн у Німеччині. Аналогічні компоненти вже створено у Тихоокеанському командуванні США (U.S. Pacific Command), об’єднані Збройних сил США в Кореї (U.S. Forces Korea) та Центральному командуванні США (U.S. Central Command). «Ми повільно будуємо наш наступний компонент у EUCOM», – сказала Берт. Остаточний наказ очікує на затвердження міністра оборони. «Сподіваюся, це станеться найближчим часом», – сказала вона.

Берт сказала, що під час зустрічей з командувачами США та НАТО в ході її недавньої поїздки багато запитань стосувалося того, як Космічні сили підтримуватимуть НАТО, у складі якого створено Центр космічної оборони при Командуванні повітряних сил НАТО в Рамштайні. «Цього серпня вони почнуть працювати в режимі 24/7, – сказала Берт. – Кожна країна надає можливості цьому центру».

Підтримка США космічних операцій НАТО пов’язана з деякими проблемами через обмеження безпеки, які заважають США обмінюватися інформацією про космічні системи та загрози на орбіті.

Розмови щодо космічної оборони зазвичай засекречені, і США можуть обговорювати ці питання на секретному рівні з членами розвідувального альянсу Five Eyes, до якого входять Австралія, Канада, Нова Зеландія та Велика Британія. Хоча США мають космічні партнерські відносини з іншими країнами, найбільш делікатні дискусії ведуться лише з Five Eyes.

Берт повідомила, що Космічні сили «посилено наполягають» на внесенні змін у політику, які дозволять вести більш відверті розмови з союзниками за межами Five Eyes. «Ми роками працювали над тим, як ми обмінюємося інформацією та як ми говоримо про операції», – сказала вона. Наприклад, США входять до альянсу Combined Space Operations з Австралією, Канадою, Францією, Німеччиною, Новою Зеландією та Великою Британією. Правила Five Eyes не працюють в умовах НАТО, «коли я не можу говорити з Францією та Німеччиною», – сказала Берт.

За її словами, засекречування інформації, яка буде підтримувати НАТО, «це те, над чим ми повинні працювати». Ті самі питання впливають на дискусії з іншими союзниками в Азії, такими як Японія та Південна Корея.

«Іспанія активно розвиває свій космічний потенціал у Космічному центрі НАТО, – сказала Берт. – Італія також активізується. Тому я думаю, що класифікація секретної інформації НАТО буде важливою».

«Це вже протягом тривалого часу викликає занепокоєння, – сказала Берт. – Безпека завжди була проблемою. І ми продовжуємо вирішувати її».

За словами Берт, Офіс програми спеціального доступу Міністерства оборони (Defense Department’s Special Access Program office) підтримав деякі ініціативи Космічних сил щодо обміну інформацією з союзниками. Секретність програми вимагає спеціального доступу, що суттєво обмежує коло осіб, які мають доступ до інформації.

Але Космічні сили повинні допомогти визначити, що справді потребує особливого доступу чи секретності, «і все це, зверху вниз, по-справжньому відчистити». «У нас є можливість контролювати це, оскільки ми контролюємо дані, які ми створюємо про космічні системи, – сказала Берт. – Як нам переконатися, що ми класифікуємо речі належним чином, а не засекречуємо їх надмірно».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України