Після нещодавнього оголошення компанії Northrop Grumman про те, що її порт для дозаправки супутників було обрано як кращий стандарт для військових супутників, представник Командування космічних систем заявив, що заяву компанії неправильно розтлумачили як таку, що робить Northrop єдиним постачальником.
Розроблений Northrop Grumman заправний пристрій для супутників, відомий як модуль пасивної дозаправки (Passive Refueling Module, PRM), пройшов перевірку в Управлінні інтеграції космічних систем Командування космічних систем і був схвалений для використання на високовартісних активах національної безпеки – але це не означає припинення розгляду пропозицій інших розробників подібних пристроїв. Про це заявила журналістам 31 січня полковник Джойс Булсон, директорка з обслуговування, мобільності та логістики Командування космічних систем Космічних сил США.
Під час зустрічі з журналістами на галузевій конференції SpaceCom Джойс Булсон наполягала на тому, що команда продовжує оцінювати інші рішення для дозаправки з метою потенційного використання.
Вона пояснила, що PRM компанії Northrop Grumman був розроблений за фінансування уряду, тому він пройшов спеціалізовану оцінку як державна інтелектуальна власність. Це призвело до його затвердження як стандарту дозаправки для військових супутників. Однак, підкреслила Джойс Булсон, це не виключає прийняття інших комерційно розроблених варіантів.
Коментарі Джойс Булсон свідчать про те, що була негативна реакція з боку галузі після того, як заява Northrop привела деяких до висновку, що компанія виграла виключну монополію, і що вибір PRM може призвести до зниження комерційних інвестицій та інновацій.
Зрозуміло, що представники Northrop Grumman під час обговорення цього оголошення зазначили, що вибір PRM не був винятковим.
За словами Джойс Булсон, Командування космічних систем має намір продовжувати сприяти конкуренції в галузі. «Є заправний порт PRM, і є інші заправні порти, які ми розглядаємо і з якими ми маємо контракт», – зазначила вона.
Управління інтеграції космічних систем Командування космічних систем розглянуло PRM і рекомендувало його. «У цьому немає нічого особливо суперечливого, – сказала вона. – Але це перший проєкт, який пройшов цей процес перевірки та затвердження, тому що це державний проєкт».
«Ми працюємо з іншими партнерами, щоб оцінити їхні розробки та з’ясувати, як найкраще подати їх на розгляд ширшій спільноті Космічних сил», – додала Джойс Булсон.
Вона зазначила, що багато деталей щодо того, як Космічні сили будуть закуповувати системи та послуги дозаправки, ще належить визначити, оскільки служба все ще сортує документи щодо вимог і ще не отримала схвалення фінансування для цих зусиль.
Вибір PRM як кращого інтерфейсу для супутників Космічних сил свідчить про те, що порт, ймовірно, використовуватиметься для найбільш важливих урядових корисних навантажень національної безпеки. Оскільки інтелектуальна власність належить уряду, то якщо інші компанії захочуть конкурувати за контракти на заправку, вони, імовірно, зможуть отримати технічні характеристики для створення сумісного порту.
За словами Джойс Булсон, інші інтерфейси для дозаправки, що розробляються на комерційному ринку, такі як порт RAFTI компанії Orbit Fab, будуть продемонстровані в майбутніх випробуваннях.
За повідомленням генерального директора Orbit Fab Деніела Фабера, у лютому компанія планує поставити клієнтам від 15 до 20 портів RAFTI, і приблизно половина портів призначена для
Космічних сил США. «Ми пройшли всі перевірки конструкції, – сказав він. – Ми відправляємо [RAFTI] до уряду для інтеграції в урядові місії. Знову ж таки, я не розумію, що саме означає оголошення про PRM».
Адам Гарріс, комерційний директор Orbit Fab, сказав, що компанія співпрацює з Northrop Grumman, яка інвестувала в Orbit Fab. «Ми працюємо з ними та їхніми технологіями, щоб забезпечити заправку, – сказав він. – Одна з головних речей, яку ми почули на цій конференції, полягає в тому, що Міністерство оборони справді хоче дозаправки, і це нас надихає».
Стосовно вибору RPM Адам Гарріс сказав: «Я прочитав прикметники, які були в прес-релізі, з невеликим скептицизмом».