Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанії Voyager Space та Airbus Defense and Space поглиблюють співпрацю щодо розробки нової космічної станції

Американська космічна компанія Voyager Space об’єднує зусилля з європейською компанією Airbus Defense and Space для створення спільного підприємства із розробки комерційної космічної станції Starlab.

2 серпня компанії оголосили про створення спільного підприємства під назвою «Starlab», яке відповідатиме за розробку та експлуатацію станції. Створення спільного підприємства стало продовженням реалізації угоди, оголошеної у січні, згідно з якою Voyager вибрала Airbus для надання технічної підтримки при проєктуванні Starlab, одного з трьох проєктів, попередньо відібраних NASA для розробки планів створення потенційного комерційного наступника Міжнародної космічної станції (МКС).

Оригінальний проєкт Starlab передбачав надувне середовище проживання, розроблене компанією Lockheed Martin. Але після прийняття рішення про перехід на використання металевої конструкції роль Lockheed у проєкті фактично замінила компанія Airbus, яка побудувала модуль Columbus для МКС. «Lockheed залишається важливим клієнтом Voyager та, швидше за все, відіграватиме свою роль десь у ланцюжку поставок», – сказав Ділан Тейлор, голова та генеральний директор Voyager Space.

Розмір акцій і фінансові деталі не розголошуються, але Starlab залишатиметься під керівництвом США, а це означає, що не менше 51% акцій підприємства належатиме американським організаціям, таким як Voyager Space. Однак, наявність європейської компанії в складі спільного підприємства може полегшити європейським урядам та організаціям, таким як Європейське космічне агентство (ЄКА), участь у проєкті Starlab.

Voyager Space також відмовилася обговорювати плани фінансування. «Будуть внески, які надходитимуть з Європи, але обов’язково будуть об’єднані та великі внески, які надходитимуть із США», – сказав Ділан Тейлор.

Voyager через свою дочірню компанію Nanoracks отримала $ 160 млн від NASA у 2021 році на підтримку розробки Starlab у рамках програми агентства Commercial Low Earth Orbit Development.

Компанія Axiom Space і команда під керівництвом компанії Blue Origin розробляють конкуруючі проєкти станції в рамках цієї програми.

NASA планує вивести МКС з експлуатації у 2030 році та покладатися на приватні компанії для проведення наукових досліджень на низькій навколоземній орбіті, але офіційні особи агентства визнали, що, можливо, доведеться продовжити термін служби у міру того, як буде просуватися процес створення комерційного наступника МКС.

Voyager Space і Airbus раніше заявили, що Starlab буде розгорнуто в 2028 році, але 2 серпня відмовилися назвати конкретні терміни. «Це станеться до виведення з експлуатації МКС, ми дуже в цьому впевнені. Незалежно від того, чи буде це кінець 2027, початок 2028 чи кінець 2028, ми все ще опрацьовуємо ці деталі», – сказав Ділан Тейлор.

Обидві компанії планують оголосити про обрання постачальника послуг запуску найближчими місяцями.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України