Компанія Voyager Space розглядає можливість використання пропонованого Індією пілотованого космічного корабля Gaganyaan для обслуговування комерційної космічної станції Starlab, яку вона планує запустити до кінця десятиліття.
Компанія-постачальник космічних технологій зі штаб-квартирою у Денвері 10 липня оголосила про підписання Меморандуму про взаєморозуміння (MoU) з Департаментом космосу (Department of Space, DoS) уряду Індії, який керує Індійською організацією космічних досліджень (ISRO) та Індійським національним центром сприяння та авторизації космічної діяльності (IN-SPACe), щодо вивчення можливостей використання Gaganyaan серед інших потенційних форм співробітництва для поглиблення зв’язків із космічною галуззю країни.
Метою меморандуму є спільне вивчення потенційного використання космічного корабля Gaganyaan ISRO для забезпечення польотів екіпажу до станції Starlab. Крім того, Voyager Space та IN-SPACe шукатимуть додаткові можливості для співпраці з різними зацікавленими сторонами в індійській космічній екосистемі, включаючи науково-дослідні установи, комерційні організації та державні установи.
Індія розраховує здійснити перший пілотований політ Gaganyaan не раніше 2025 року після затримок, які відклали запуск космічного корабля щонайменше на три роки.
«Меморандум про взаєморозуміння з Індією є першою угодою Voyager з постачальником пілотованих космічних кораблів за межами США», – заявив головний фінансовий директор компанії Voyager Space Клей Моурі (Clay Mowry).
За його словами, Voyager Space працює з кількома нерозкритими постачальниками щодо надання послуг з доставки екіпажу і вантажів до Starlab, яка використовуватиме стандартну систему стикування, що буде сумісною з різними космічними кораблями. «Ми розраховуємо, що наша конфігурація з єдиним запуском буде введена в експлуатацію в 2028 році», – додав він.
Космічний корабель Gaganyaan запускатиметься на низьку навколоземну орбіту за допомогою версії індійської важкої ракети-носія для геосинхронних супутників (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle, GSLV) Mark 3.
7 липня Voyager Space оголосила про підписання окремого Меморандуму про взаєморозуміння з NewSpace India Limited (NSIL), комерційним підрозділом Індійської організації космічних досліджень (ISRO), щодо вивчення можливостей запуску та розгортання малих супутників за допомогою двох менших індійських ракет-носіїв: Small Satellite Launch Vehicle (SSLV) та Polar Satellite Launch Vehicle (PLSV).
За інформацією компанії, клієнти Voyager раніше вже доставляли на орбіту корисне навантаження під час двох місій PLSV, і ця угода ще більше розширить їхній доступ до космосу. MoU також дозволяє Voyager Space вивчати застосування придатних для використання в космосі компонентів від NSIL для підтримки виробництва космічних апаратів, розгортання, експлуатації та інших сфер інтересу.
Voyager Space пропонує широкий спектр космічних технологій після серії придбань з моменту заснування чотири роки тому, починаючи від лазерних і радіочастотних систем зв’язку та закінчуючи передавачами даних місії та камерами.
Компанія оголосила про своє останнє придбання 13 березня в рамках угоди з інжиніринговою компанією ZIN Technologies, відомою своїм обладнанням для дослідження мікрогравітації, яке, за словами Voyager, підтримуватиме плани щодо її космічної станції Starlab.
Космічна станція Starlab, що розробляється в партнерстві з компанією Lockheed Martin, є однією з трьох комерційних концепцій, які покликані допомогти NASA перейти від старіючої Міжнародної космічної станції (МКС).
У січні Voyager Space заявила, що компанія Airbus також надає технічну підтримку та експертизу для проєкту, що потенційно полегшить європейським урядам використання Starlab.
Партнерство Voyager Space з Індією відбувається в той момент, коли країна пом’якшує регулятивні правила щодо комерційного космічного сектора та залучення іноземних компаній.
Під час нещодавнього візиту прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді до США, дві країни також оголосили про плани створити до кінця року стратегічну основу для співпраці у сфері пілотованих космічних польотів. Ці плани передбачають проведення спільних заходів на МКС в 2024 році, які ще мають бути детально опрацьовані.
Зусилля, спрямовані на активізацію космічної галузі Індії, також включають плани ISRO продати РН SSLV з аукціону приватному сектору, повідомила індійська газета Economic Times 9 липня з посиланням на неназваного високопосадовця космічного агентства.
РН SSLV, здатна виводити до 500 кг на низькі навколоземні орбіти з середнім кутом нахилу, розроблена таким чином, щоб бути дешевше і гнучкіше, ніж дві більші індійські ракети-носії для розгортання невеликих корисних навантажень. Після невдалої спроби вийти на орбіту під час серпневого дебюту, другий політ SSLV успішно вивів три супутники на низьку навколоземну орбіту в лютому.