Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанія Virgin Galactic виконала четвертий комерційний суборбітальний політ

6 жовтня компанія Virgin Galactic продовжила свою щомісячну серію комерційних суборбітальних космічних польотів, доставивши на межу космосу трьох приватних клієнтів, у тому числі першу людину з Пакистану.

Космічний літак SpaceShipTwo (VSS Unity) компанії Virgin Galactic злетів із космодрому America, приєднаний до літака-носія VMS Eve, об 15:28 UTC. Він від’єднався від літака-носія о 16:10 UTC, досягнув апогею 87,5 км, після чого повернувся до злітно-посадкової смуги космодрому.

Як і у попередньому польоті Galactic 03 8 вересня, компанія Virgin Galactic не вела пряму трансляцію, обмежившись оновленнями в соціальних мережах. Ці оновлення були опубліковані із затримкою: одна публікація, яка сповіщала про запалювання гібридного ракетного двигуна літака, була опублікована щонайменше через 12 хвилин після запалювання, на основі часових позначок на зображеннях, включених до публікації.

На борту літака VSS Unity було троє клієнтів: Рон Розано, Тревор Бітті та Наміра Салім. Компанія не оприлюднювала імена клієнтів напередодні польоту, але всі троє розкрили свою участь за кілька днів до польоту.

Розано — американець, який займається космічної освітою, а також працює в компанії з управління нерухомістю. Бітті — британський рекламний керівник і кінопродюсер, який, згідно з біографією, представленою Virgin Galactic, супроводжував засновника компанії Річарда Бренсона у польоті SpaceShipOne у 2004 році. Номіра Салім, авантюристка і підприємець, стала першою громадянкою Пакистану, яка відправилася в космос, хоча зараз вона живе в Монако та Дубаї.

Командиром літака VSS Unity був Келлі Латімер, а пілотом – Сі Джей Стурков (CJ Sturckow). Бет Мозес, головний інструктор-астронавт компанії, також перебувала у салоні з клієнтами, як і у попередніх комерційних польотах компанії Virgin.

Політ став четвертим для літака VSS Unity з початку комерційних польотів компанії наприкінці червня. Компанія заявила, що планує продовжувати щомісячну частоту польотів в оглядному майбутньому, повільно вирішуючи проблеми з близько 800 клієнтами, деякі з яких заплатили за свої квитки понад 15 років тому.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України