9 листопада компанія Thales Alenia Space, франко-італійське спільне підприємство Thales (67%) і Leonardo (33%), оприлюднила свій проєкт будівництва Space Smart Factory, одного з найбільших цифрових та реконфігурованих підприємств такого роду в Європі. Об’єкт стане частиною системи взаємопов’язаних космічних заводів в Італії, які використовують передові технології для створення супутників різних розмірів для різних сфер і застосувань.
У будівництво повністю цифрової фабрики з виробництва супутників Space Smart Factory Thales Alenia Space інвестує понад € 100 млн ($ 107,15 млн), включаючи фінансування від Італійського космічного агентства (ASI) через фонди відновлення Італії після пандемії PNRR.
Цей новий сучасний об’єкт буде розташований у технологічному хабі Риму Tecnopolo Tiburtino, де вже працюють 150 компаній, переважно малі та середні підприємства. Завод, спроєктований компанією EOS S.r.l., буде побудований CBRE | Hitrac, світовим лідером у сфері технологій і послуг критичної інфраструктури, що охоплює повний життєвий цикл передових технологічних систем.
Компанія Leonardo Global Solutions (LGS) надала підтримку в угоді з нерухомістю, починаючи від купівлі землі та проведення тендерів і закінчуючи процесом будівництва, який зараз триває.
Підготовка майданчика та попереднє планування будівництва почалися наприкінці вересня з метою введення в експлуатацію до середини 2025 року.
Space Smart Factory використовуватиме автоматизовані та цифрові процеси, щоб забезпечити високу виробничу потужність для передових супутників, як у секторі мікросупутників, так і малих супутників, включаючи сімейства супутників PLATiNO та Nimbus, а також для швидкого випуску інноваційних, модульних, високопродуктивних платформ для угруповань з високою частотою відвідування.
Завдяки найсучаснішим цифровим технологіям Space Smart Factory може бути переконфігуровано відповідно до різних виробничих вимог. Завод буде оснащений універсальними та гнучкими чистими кімнатами для підтримки інтеграції та тестування широкого спектру супутників різного типу та призначення, таких як ДЗЗ, навігація та зв’язок. Це буде справжній цифровий центр із використанням передових технологій на всіх етапах будівництва супутника, тобто проєктування, складання, інтеграцію та тестування, включаючи цифрове моделювання та Digital Twin, технології віртуальної та доповненої реальності, а також симулятори, інтегровані з ланцюгом постачання та автоматизацією (роботи і коботи).
Іншим ключовим елементом на фабриці буде Space JOINTLAB, динамічна та інноваційна зона співпраці, розроблена для виконання безлічі функцій, спрямованих на освіту та підготовку нових космічних професіоналів, а також розробку інноваційних ідей і продуктів у партнерстві з науково-дослідними установами, університетами, стартапами, постачальниками, малими і середніми підприємствами та іншими національними та місцевими промисловими партнерами.
Загальна площа об’єкту становитиме 21 000 м2, у т.ч. 5000 м2 реконфігурованих чистих приміщень, 1900 м2 офісних приміщень і коворкінгів, 1800 м2 зон технічної підтримки.
В основі проєкту лежить стійка архітектура, особливо енергозбереження, включаючи широке використання відновлюваної енергії.