Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанія SpaceX запустила перші супутники Starlink з прямим доступом до смартфонів оператора стільникового зв’язку T-Mobile

2 січня компанія SpaceX запустила першу партію супутників Starlink, призначених для прямого підключення до немодифікованих смартфонів, після отримання тимчасової експериментальної ліцензії на початок тестування можливостей у США.

6 із 21 супутника Starlink, які стартували на ракеті Falcon 9 з бази Космічних сил Ванденберг, штат Каліфорнія, несуть корисне навантаження, яке, за словами компанії, може забезпечити підключення більшості пристроїв 4G LTE, коли вони знаходяться в радіусі дії. Супутники будуть функціонувати як вежі стільникового зв’язку в космосі, маючи на борту вдосконалений модем eNodeB, який дозволяє інтегрувати мережу, подібно до роумінг-партнера.

Компанія SpaceX планує розпочати обмін текстовими повідомленнями через космос цього року у партнерстві з операторами стільникового зв’язку, а можливість передачі голосу та даних з’явиться у 2025 році, хоча компанії все ще потрібен дозвіл регулюючих органів для комерційного надання цих послуг. Сервіс також працюватиме для пристроїв інтернету речей (IoT).

Початкові тести прямого зв’язку зі смартфонами будуть використовувати стільниковий спектр американського мобільного оператора T-Mobile, партнера компанії SpaceX. Компанії SpaceX і T-Mobile заявили, що послуга забезпечить покриття в мертвих зонах стільникового зв’язку в найвіддаленіших місцях. За інформацією T-Mobile, понад півмільйона квадратних миль території США не покриті стільниковими мережами, поряд з великими ділянками океану.

SpaceX також встановила партнерські відносини з мобільними операторами в Австралії, Канаді, Чилі, Японії, Новій Зеландії та Швейцарії.

Під час веб-трансляції запуску Кейт Тайс, старша менеджерка з розробки систем якості SpaceX, заявила, що перші шість супутників «прямого підключення до стільникового зв’язку» будуть яскравішими за інші 15 широкосмугових супутників Starlink V2 Mini, запущених в рамках цієї місії без обладнання для підключення до смартфонів.

SpaceX планує співпрацювати з астрономами, щоб проаналізувати вплив на їхні спостереження, перш ніж вносити корективи в обладнання, щоб гарантувати, що космічні апарати прямого підключення до стільникового зв’язку будуть якомога тьмянішими, додала Кейт Тайс.

У листопаді SpaceX повідомила Федеральній комісії зі зв’язку США (Federal Communications Commission, FCC), що планує розгорнути 840 супутників прямого підключення до стільникового зв’язку протягом наступних шести місяців.

Ринок послуг прямого підключення супутників до стільникового зв’язку привертає велику увагу супутникової промисловості. В даний час Apple управляє службою екстрених повідомлень на iPhone 14 у рамках партнерства з Globalstar, використовуючи ліцензований діапазон Globalstar. Компанія Iridium планувала аналогічне партнерство з Qualcomm із чіпами, сумісними з її супутниковою мережею, але компанія Qualcomm розірвала угоду у листопаді. Аналітики вважають, що частиною проблеми є ціна та відсутність технологічних стандартів.

Інші компанії, Lynk Global та AST SpaceMobile, продемонстрували можливості прямого підключення супутників до стільникового зв’язку.

2 січня компанія AST SpaceMobile заявила, що цього місяця прагне отримати кошти від «кількох сторін» перед запуском своїх перших п’яти комерційних супутників на початку цього року на ракеті-носії Falcon 9.

Lynk Global, яка наразі надає періодичні текстові повідомлення та інші послуги з низькою пропускною здатністю для телефонів поза межами стільникових мереж у деяких районах Соломонових Островів, Островів Кука та Палау, планує залучити кошти шляхом злиття з підставною компанією, якою керує колишній професійний бейсболіст Алекс Родрігес.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України