Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанія Astroscale Japan отримала від уряду Японії грант до $ 80 млн на обстеження великого недіючого супутника на орбіті

2 жовтня Astroscale Japan Inc. (Astroscale Japan), дочірня компанія Astroscale Holdings Inc. (Astroscale), оголосила, що її вибрало Міністерство освіти, культури, спорту, науки та технологій Японії (MEXT) за своєю програмою Small and Business Innovation Research (SBIR) для розробки демонстраційної інспекційної місії на орбіті, яка дозволить здійснювати зйомку та діагностику великого недіючого супутника у космосі. Проєкт, що фінансується MEXT, поділений на три етапи, і Astroscale Japan отримає до 2,69 млрд єн (приблизно $ 18 млн) для Етапу 1 і до 12 млрд єн (приблизно $ 80 млн) загалом для всіх трьох етапів. Розробка місії почнеться цього місяця з максимальним терміном реалізації до березня 2028 року.

Astroscale, яка має дочірні компанії у Великій Британії, США, Франції та Ізраїлі, прагне допомогти людству впоратися зі зростаючою проблемою космічного сміття.

Компанія вже випробувала деякі свої технології на орбіті. У 2021 році вона запустила демонстраційну місію ELSA-d, яка використовувала магнітну систему для захоплення шматка імітованого орбітального сміття.

Найближчим часом очікуються й інші подібні випробування. Astroscale планує у 2025 році провести перше орбітальне випробування свого обслуговуючого КА ELSA-M, який призначений для захоплення та утилізації супутників після закінчення терміну їх експлуатації, і в подальшому робити це неодноразово.

В апараті ELSA-M також буде використовуватися магнітна система, яка вимагає, щоб цільовий супутник був оснащений сумісною магнітною пластиною. Але Astroscale також розробляє обслуговуючий пристрій, який буде захоплювати цілі за допомогою роботизованої руки. Перше орбітальне випробування цієї системи заплановано орієнтовно на 2026 рік в рамках місії COSMIC (“Cleaning Outer Space Mission through Innovative Capture” – «Місія з очищення космічного простору за допомогою інноваційного захоплення»).

Astroscale також працює над місією ADRAS-J (“Active Debris Removal by Astroscale-Japan” – «Активне видалення сміття від Astroscale-Japan»), запуск якої заплановано на кінець цього року до відпрацьованого корпусу ракети на орбіті.

Під час місії ADRAS-J космічний апарат Astroscale «зустрінеться з верхнім ступенем японської ракети, продемонструє операції наближення та проведе зйомку для оцінки стану корпусу ракети, включаючи швидкість обертання, вісь обертання та стан конструкції», – йдеться у повідомленні компанії від 2 жовтня.

Нещодавно оголошений проєкт, що фінансується MEXT, буде сприяти подальшому розвитку технологій, необхідних для виконання таких складних орбітальних операцій, «на додаток до можливостей перевірки та визначення характеристик широкого спектру діючих космічних апаратів і об’єктів великого космічного сміття на орбіті», – заявили в Astroscale.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України