Після того, як ЄКА підтвердило, що РН Ariane 6 не дебютує до 2024 року, а повернення до запусків РН Vega C затримується після невдалого випробування, схоже, що Європа може розраховувати лише на один запуск у 2023 році.
Місія VV23, керована компанією Arianespace, буде запущена на ракеті Vega, і планується, що вона стартує з Європейського космічного центру у Французькій Гвіані у вересні. РН Vega залишилася в робочому стані, незважаючи на припинення експлуатації РН Vega C, оскільки на ній не використовується другий ступінь Zefiro 40, який був визначений причиною аварії у грудні 2022 року.
27 липня директор компанії Avio Джуліо Ранцо повідомив у соціальній мережі LinkedIn, що РН Vega, яка буде використовуватися для цього запуску, встановлена на стартовому майданчику у Французькій Гвіані. Ранцо використовує свій особистий профіль у LinkedIn, щоб ділитися значно більшою кількістю інформації, ніж на офіційних сторінках його компанії в соціальних мережах або на веб-сайті. Окрім оновлень щодо запуску РН Vega, Ранцо також ділиться новинами про розробку двигуна M10, який буде використовуватися на РН Vega E, наступнику Vega C.
За даними Arianespace, місія VV23 буде виведена на сонячно-синхронну орбіту на висоту 560 км. Точний маніфест запуску ще не відомий, однак у деяких оголошеннях було представлено кілька корисних навантажень, які, ймовірно, будуть на борту спільної місії:
– супутник MACSAT, побудований литовською компанією Kongsberg NanoAvionics для угруповання 5G люксембурзького оператора супутникового звязку OQ Technology;
– метеорологічний супутник Тайваню FORMOSAT-7R (також відомий як TRITON);
– два супутники фінської компанії спостереження Землі ICEYE;
– супутник EIRSAT 1, розроблений Університетським коледжем Дубліна, який стане першим супутником Ірландії. Кубсат тестуватиме новий детектор гамма-випромінювання та експериментальні теплові покриття для космічних апаратів.
– супутник ESTCube, створений Естонським студентським супутниковим фондом, тестуватиме інноваційний плазмовий засіб гальмування, який можна буде використовувати для утилізації супутників, що вийшли з експлуатації;
– супутник IPEDRONE.0, перший з двох місій, що прагнуть розробити послуги інспекції на орбіті для супутників і пілотованих космічних кораблів;
– супутник ЄКА PRETTY, використовуватиметься для вимірювання розміру льоду та висоти моря, а також океанських течій.
– супутник ЄКА PROBA-V, вестиме комбіновані експериментальні спостереження Землі, зокрема моніторинг рослинності.
Вересневий запуск Vega стане передостаннім запуском ракети. Ймовірно, її виведення з експлуатації відбудеться у 2024 році. На сьогоднішній день ракета запускалася загалом 20 разів, зазнавши двох невдач.