Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанія Arianespace запустить невеликий геостаціонарний супутник компанії Intelsat

Компанія Arianespace запустить невеликий геостаціонарний супутник зв’язку для компанії Intelsat на розроблюваній ракеті-носії Ariane 6 у 2026 році, що є ознакою стабільної, але такої, що зменшується, ролі таких супутників на ринку комерційних запусків.

Arianespace оголосила 12 вересня про підписання контракту з Intelsat на запуск супутника IS-45 у першій половині 2026 року. Супутник буде виведено на орбіту спільно з неназваними корисними навантаженнями на більш потужній версії Ariane 6, Ariane 64.

Intelsat замовила IS-45 у листопаді минулого року у швейцарської компанії Swissto12, яка розробляє технології 3D-друку для космічних систем. Супутник вагою в одну тонну буде нести корисне навантаження з 12 транспондерів Ku-діапазону. Супутник базується на платформі HummingSat, розробленій Swissto12 за підтримки Європейського космічного агентства (ЄКА).

Arianespace і Intelsat відзначили, що контракт IS-45 укладено майже через 40 років після того, як Arianespace здійснила свій перший запуск для Intelsat, розмістивши супутник Intelsat 507 на геостаціонарній орбіті в жовтні 1983 року.

Ринок запуску геостаціонарних супутників суттєво змінився за чотири десятиліття після Intelsat 507. Колись такі супутники становили ядро комерційного ринку запуску, у середньому запускалося від 20 до 25 супутників на рік. Цей попит, однак, впав в останні роки на тлі переходу до широкосмугових угруповань на низькій навколоземній орбіті.

«Це величезна зміна, – сказав Стефан Ісраель, виконавчий директор Arianespace, під час дискусії на конференції World Satellite Business Week 11 вересня. – У вас стає все менше і менше [супутників], а замовлені супутники вже не такі важкі, як раніше».

Компанії, що займаються запуском, кажуть, що комерційний ринок геостаціонарних супутників залишається для них важливим, незважаючи на зниження кількості замовлень. «Ми бачимо, що цей ринок досить стабільний – близько 10 запусків на рік», – сказав Торі Бруно, виконавчий директор компанії United Launch Alliance. За його словами, ці супутники все більше будуть ставати частиною багатоорбітальних систем, що працюють із низькоорбітальними угрупованнями. «Я думаю, що ринок залишається досить стабільним».

«Це все ще є значною частиною нашої діяльності, – сказав Том Очінеро, віце-президент з комерційних продажів компанії SpaceX. – Вже давно існує історія про скасування запусків на геостаціонарну орбіту. Я цього не бачу».

Однак керівники компаній визнали, що більшим рушієм попиту на запуск є широкосмугові угруповання. Бруно зазначив, що проєктування таких угруповань вимагає постійного темпу запусків, оскільки старі супутники замінюються на постійній основі навіть після завершення розгортання системи. «З урахуванням мегаугруповань на низькій навколоземній орбіті це, безумовно, домінуючий ринок».

«Нам потрібні угруповання, – сказав Ісраель. – Геостаціонарні супутники все ще тут, але, безперечно, угруповання є сильнішим двигуном зараз для зростання».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України