24 вересня капсула космічного апарату NASA OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security — Regolith Explorer) зі зразками реголіту астероїда Бенну приземлилася на випробувальному полігоні у штаті Юта (США) о 14:52 UTC, завершивши семирічну подорож довжиною у 6,2 млрд км.
Приземлення відбулося через 10 хвилин після того, як капсула на швидкості 44 500 км/год увійшла в атмосферу Землі, через 4 години після відокремлення від космічного апарату.
Посадка відбулася на 3 хвилини раніше розрахункового часу. Під час веб-трансляції приземлення NASA повідомило, що головний парашут розкрився на набагато вищій висоті, ніж планувалося: близько 6000 м проти очікуваних 1500 м.
Капсула приземлилася приблизно за 8 км від центру розрахункового еліпса розміром 12 х 30 км.
Головний дослідник проєкту OSIRIS-REx в Університеті Арізони Данте Лауретта повідомив, що капсула після приземлення була в хорошому стані. «Не було жодних ознак пошкоджень або спотворень теплового екрану та задньої оболонки», — сказав він.
Команда з відновлення доставила капсулу в тимчасове чисте приміщення полігону для проведення першочергових робіт зі зняття теплозахисного екрану і задньої оболонки. При проведенні цих робіт не було виявлено ознак того, що зібрані зразки реголіту висипалися із контейнеру всередині капсули.
КА OSIRIS-REx був запущений NASA у вересні 2016 року на РН Atlas 5, він прибув до астероїда Бенну у 2018 році. Після вивчення поверхні астероїда з його орбіти вчені вибрали місце на поверхні, щоб виконати маневр «доторкнись та йди» (“touch and go”), у якому космічний апарат мав спустіться на поверхню, занурити в поверхню пристрій для відбору проб, зібрати матеріал з астероїда та злетіти.
Цей маневр відбору зразків був успішно виконаний у жовтні 2020 року, апарат зібрав навіть більшу кількість матеріалу з поверхні астероїда Бенну, через що було прискорено доставку контейнера зі зразками у зворотну капсулу після того, як на зображенні спостерігався витік матеріалу.
Представники проєкту сказали, що хоча вони не змогли виміряти кількість матеріалу в контейнері, за їхньою оцінкою ця кількість значно перевищує заплановані 60 г. Таким чином, у капсулі може міститися 250 г матеріалу плюс-мінус 101 г.
25 вересня контейнер із зразками має бути доставлений до Космічного центру NASA ім. Джонсона, де вчені почнуть ретельний процес їх дослідження. Початковий аналіз зразків може початися 26 вересня.
Головний КА OSIRIS-REx, який здійснив маневр через 20 хвилин після відділення капсули при проходженні поблизу Землі, приступив до подальшої місії під назвою OSIRIS-APEX. Він подорожуватиме до іншого астероїда, Apophis, який пролетить повз Землі у 2029 році.