Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

JAXA вибирає компанію Interstellar Technologies як пріоритетного оператора запусків

Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) обрало стартап Interstellar Technologies як пріоритетного постачальника запусків у рамках програми сприяння комерціалізації космосу.

JAXA і компанія Interstellar підписали базову угоду в березні. Компанія Space One, чия твердопаливна ракета KAIROS вибухнула через кілька секунд після старту на початку цього місяця, також була обрана в рамках ініціативи JAXA-SMASH (JAXA-Small Satellite Rush Program).

Ще дві компанії також підписали базові угоди. Це Space BD і Mitsui Bussan Aerospace, які пропонують послуги, спрямовані на комерційне використання космосу.

Угоди означають, що компанії матимуть пріоритет для укладення майбутніх контрактів. Вони призначені для підтримки суб’єктів приватного сектора, здатних запускати супутники, розроблені в рамках малих супутникових місій JAXA, і будуть сприяти комерціалізації послуг космічного транспортування.

Угоди укладено відповідно до програми JAXA-SMASH. Вони спрямовані на сприяння виходу на ринок та комерціалізації малих і середніх підприємств і компаній-початківців, а також на розширення місій з космічного транспортування і запуску малих супутників.

На початок 2030-х років Японія планує щорічно запускати на національному рівні приблизно 30 державних і приватних ракет.

Цей проєкт є частиною ширшого багатомільярдного космічного стратегічного фонду для розвитку інновацій, автономії та міжнародної конкурентоспроможності країни. Цілі, пов’язані з космосом, включають збереження незалежності в космічних можливостях, посилення технологічної переваги та збільшення автономності ланцюга поставок. Це також частина більш широких економічних заходів для подолання дефляції.

Компанія Interstellar планує провести перший запуск своєї орбітальної ракети ZERO у 2025 році. Ракета довжиною 32 м і діаметром 2,3 м використовує рідке паливо на основі біометану та рідкий кисневий окислювач. Перший ступінь ракети оснащений дев’ятьма двигунами, а другий – одним двигуном. Ракета буде здатна виводити 800 кг корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту та 250 кг – на сонячно-синхронну орбіту.

Interstellar заявляє, що прагне забезпечити запуски менш ніж за 800 мільйонів ієн ($ 5,2 млн). Вона наводить свої переваги, які включають інтегрований процес розробки та виробництва. Це буде дорівнювати вартості у $ 6500 за кілограм корисного навантаження при запуску 800 кг на низьку навколоземну орбіту.

Подібні кроки для посилення комерційних космічних запусків, які здійснюються в Японії, можна побачити в інших країнах.

У січні Європейське космічне агентство та Європейська комісія вибрали п’ять компаній, які розробляють ракети-носії, в рамках нової програми, щоб забезпечити можливості польотів для нових технологій.

Минулого місяця Пекін оголосив про комерційний план дій у космосі після аналогічного кроку Шанхая в листопаді минулого року. Наприкінці минулого року центральний уряд Китаю визначив комерційну космічну галузь як одну з кількох стратегічних галузей, що розвиваються.

Індія також прагне збільшити кількість цивільних і комерційних запусків. Ця мета частково підкріплюється новою національною космічною політикою, оприлюдненою в 2023 році. Ці заходи спрямовані на те, щоб Індія стала глобальним космічним центром.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України