За повідомленням іранського інформаційного агентства Mehr, 6 грудня відбувся успішний запуск новітньої «космічної біокапсули», що здатна перевозити тварин, за межі земної атмосфери. Ця інноваційна капсула вагою 500 кг була відправлена на висоту 130 км з використанням вітчизняної ракети-носія Salman. ЗМІ не повідомляють, де відбувся запуск. Іран зазвичай здійснює запуски з космічного центру Імама Хоменеї в північній провінції Семнан.
Капсула була створена на замовлення Іранського космічного агентства (Iran Space Agency, ISA) та побудована Інститутом аерокосмічних досліджень Міністерства науки, досліджень і технологій в рамках дорожньої карти з відправлення людини у космос.
Твердопаливна ракета-носій Salman була створена Організацією аерокосмічної промисловості (Aerospace Industries Organization, AIO) міністерства оборони Ірану.
За повідомленням медіа-мережі Al Jazeera, на борту капсули були невідомі тварини, але поки немає офіційного підтвердження, що це могло бути.
Міністр інформаційно-комунікаційних технологій Ірану Іса Зарепур 4 грудня оголосив, що його країна активно працює над можливістю відправлення власних астронавтів у космос до кінця 2029 року. Він зазначив, що для цієї мети потрібне створення спеціальної біокапсули, випробування якої Іран планує провести протягом кількох місяців.
Лише три країни – США, Китай та росія – мають незалежні можливості пілотованих космічних польотів. Індія працює над тим, щоб стати четвертою в найближчі кілька років зі своїм проєктом Gaganyaan.
Зараз Іран здатний запускати на низьку навколоземну орбіту лише малі супутники. Потрібно буде розробити набагато більші та надійніші ракети-носії, капсулу для екіпажу та системи життєзабезпечення, технологію повернення в атмосферу, парашутні системи тощо.
Іран зіткається з труднощами з доступом до технологій, які перебувають під санкціями США, але нещодавно країна розширила співпрацю з росією в космосі, підписавши угоди щодо нових супутників. Росія була значною мірою ізольована після повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року та втратила цивільних і комерційних космічних партнерів.
Іран періодично оголошує про успішні запуски супутників та інших космічних апаратів. У вересні Іран заявив, що відправив у космос супутник для збирання даних. У 2013 році Іран заявив, що відправив у суборбітальний політ біокапсулу з мавпою і успішно її повернув.
Іран каже, що його супутникова програма призначена для наукових досліджень та інших цивільних застосувань. США та інші західні країни вже давно з підозрою ставляться до цієї програми, оскільки таку ж технологію можна використовувати для розробки ракет великої дальності.
У 2020 році Корпус вартових ісламської революції Ірану заявив, що вивів на орбіту перший військовий супутник Ісламської республіки, оприлюднивши те, що експерти назвали секретною космічною програмою.