21 жовтня Індія зробила крок до можливостей незалежних запусків пілотованих космічних польотів, успішно провівши випробування у безпілотному режимі системи евакуації екіпажу.
Індійська організація космічних досліджень (ISRO) запустила рідинний паливний одноступеневий тестовий демонстраційний апарат TV-D1 (Test Vehicle Demonstration 1) з космічного центру Сатіша Дхавана 21 жовтня о 04:30 UTC.
Тестовий апарат запустив тестову версію модуля екіпажу Gaganyaan (crew module, CM). Система евакуації екіпажу (Crew Escape System, CES) відокремилася від випробувального апарату через 61 секунду після зльоту на висоті 11,9 км на швидкості трохи вище швидкості звуку.
Модуль CM відокремився від CES на висоті 16,9 км, рухаючись зі швидкістю 550 км/год. Для уповільнення спуску СМ було розгорнуто відкидний парашут.
CM спустився в море за допомогою основного парашута, після чого віг був знайдений рятувальними групами в Бенгальській затоці, приблизно в 10 км від острова Шріхарікота.
Випробування підтвердили, що двигуни можуть безпечно відвезти екіпаж від ракети-носія в разі надзвичайної ситуації.
Індія планує запустити пілотовану космічну місію Gaganyaan у 2025 році після проведення ще низки випробувань, включаючи три орбітальні випробувальні польоти у безпілотному режимі модуля екіпажу Gaganyaan Crew Module, орієнтовно у 2024 році.
Успішна пілотована місія призведе до того, що нація приєднається до росії, США і Китаю як єдиних країн, які досягли можливостей незалежно запускати людину в космос. Індійськи астронавти вже проходять підготовку до місії.
ISRO зазнавала численних затримок у програмі Gaganyaan. У 2018 році після анонсу програми компанія заявила, що запланувала перший безпілотний запуск на грудень 2020 року. Спалах COVID-19 призвів до зриву цього графіка.
Випробування 21 жовтня відбулося після низки успіхів та змін у політиці в 2023 році. Індія стала четвертою країною, яка здійснила м’яку посадку на Місяць 23 серпня з місією Chandrayaan-3. Успішний запуск апарату Aditya-L1, першої в Індії сонячної обсерваторії, відбувся 2 вересня. Космічний корабель на даний час прямує до точки Лагранжа 1 системи Сонце-Земля.
Минулого тижня прем’єр-міністр Індії оголосив, що до 2040 року індійські астронавти планують відправити на Місяць. Індія також планує мати космічну станцію орієнтовно до 2035 року. Країна також прагне стати центром космічної промисловості після реформ цього року, які надали більше простору для комерційних зусиль та іноземних інвестицій у космічний сектор.