Сьогодні, 5 березня, відбувся публічний звіт Голови Державного космічного агентства України Володимира Тафтая за минулий рік. За результатами господарської діяльності він був не найкращим: обсяги виробництва та реалізації продукції знизилися порівняно з 2019 роком, а тим більше з 2018 роком. Свої несподівані корективи внесла короновірусна ситуація, що позначилася на економічних показниках як в Україні, так і в світі, загалом. На жаль і досі не має діючої Загальнодержавної науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки.
publichnyj-zvit-dka-2020Одним з головних напрямків роботи ДКА є міжнародна співпраця.
«Ми взаємодіємо з 30 країнами, міжнародні угоди підписано з 28 країнами світу, беремо участь у роботі 12 міжнародних організацій. Минулого року підписано Домовленості про принципи співробітництва за програмою «Артеміда», Програму Українсько-китайського співробітництва у космічній сфері на 2021-2025 роки. Для нас важлива інтеграція до Європейського космічного агентства», – підкреслив Володимир Тафтай.
Серед найважливіших завдань, які вдалося виконати у 2020 році, Голова ДКА назвав створення космічної техніки на експорт. Виготовлено матеріальну частину основної конструкції першого ступеня до 2 ракет-носіїв Antares (США), 2 блоків маршових двигунів четвертого ступеня до ракет-носіїв Vega (ЄС),забезпечено пуски 2 ракет-носіїв Antares та 2 ракет-носіїв Vega. Географія експорту продукції наших підприємств виглядає таким чином: найбільше експортується продукції в США – 36,4%, Саудівську Аравію – 34%, Китай – 9,9 %, Корею – 8,4 %, ЄС – 5,7%.
Серед державних підприємств та організацій, що входять до сфери управління ДКА, успішно працює Національний центр управління та випробувань космічних засобів. Зараз тут ведуться роботи по підготовці до управління КА « Січ 2-1». Крім того, минулого року в НЦУВКЗ виконані роботи з модернізації та створення технічних засобів, а саме: наземний сегмент систем ДЗЗ, створення радіолокаційної станції контролю космічного простору, введено в дію модернізований радіотелескоп РТ-32, збільшено в Україні площу покриття станціями Системи координатно-часового та навігаційного забезпечення. Впродовж року було проведено понад 5 200 сеансів прийому інформації ДЗЗ з іноземних супутників. Надано вищим державним органам ( Кабміну, МО, ГУР) та всім зацікавленим споживачам (аграріям, синоптикам, науковцям) різноманітну аналітичну інформацію. Фахівцями Центру розшифровуються знімки з космосу і передаються до споживачів.
Акцентував увагу Володимир Тафтай на здійсненні заходів, пов’язаних зі зберіганням та утилізацією шкідливих і небезпечних компонентів рідкого ракетного палива (гептил) та інших програмах, зокрема щодо запуску вітчизняного супутника до 30-річчя незалежності України.
На створення космічного супутника дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) «Січ 2-1» кошти з державного бюджету у минулому році не виділялись. Державне підприємство «КБ «Південне» виконувало роботи за власні обігові кошти. Наразі триває підготовка до підписання контракту з американської компанією SpaceХ Ілона Маска щодо запуску наприкінці нинішнього року вітчизняного космічного апарату.
«Підписання контракту – це процедура не одного дня, – підкреслив Голова ДКА Володимир Тафтай. За цим стоїть чимало технічних питань, все потрібно узгоджувати. Контракт на цей час не отримали».
На ракетно-космічну галузь чекає реформування, – заявив Голова ДКА, адже підприємства були створені не 10-20 років тому, а ще за радянських часів, виходячи з цілей і задач того періоду. Зараз завдання перед галуззю зовсім інші. А отже реформування і оптимізації не уникнути.
Після Публічного звіту, представники засобів масової інформації, незалежні експерти, викладачі Національного авіаційного університету звернулися до Голови Державного космічного агентства з пропозиціями, побажаннями та питаннями. Зокрема, їх цікавили питання підтримки спільних освітніх проектів, стартапів та інші проекти.