13 листопада Глобальна асоціація супутникових операторів (Global Satellite Operators Association, GSOA) опублікувала свій Кодекс поведінки щодо забезпечення стійкості космічної діяльності (Code of Conduct on Space Sustainability), закликаючи операторів застосовувати відповідальні методи, які зменшують ризик зіткнення на орбіті, мінімізують загрозу космічного сміття, що не можливо відстежувати, захищають людей у космосі та обмежують вплив на оптичну астрономію.
Служби супутникового зв’язку забезпечують необхідний зв’язок, який доповнює наземні мережі та сприяє наданню універсальних послуг і покриттю. Супутниковий зв’язок може значно допомогти зменшити сьогоднішній цифровий розрив, оскільки до 2030 року кількість користувачів супутникового широкосмугового зв’язку подвоїться до щонайменше 500 млн людей. «Супутники на всіх орбітах забезпечують життєво важливе супутникове підключення та послуги широкосмугового зв’язку з високою пропускною спроможністю. Хоча вони відкривають великі перспективи для подолання цифрового розриву, їх потрібно запускати, розгортати, експлуатувати та утилізувати відповідально», – сказала Ізабель Мауро, генеральна директорка GSOA.
Будучи єдиною у світі супутниковою асоціацією, очолюваною генеральним директором, GSOA – глобальна некомерційна галузева організація, що представляє понад 70 членів та включає операторів супутників на всіх орбітах, провайдерів послуг запуску, постачальників та партнерів – бере на себе провідну роль у вирішенні глобальних проблем, використанні можливостей та наданні єдиного голосу для супутникової індустрії.
«Супутникова галузь довела життєво важливе значення для того, щоб допомогти подолати цифровий розрив і забезпечити зв’язком людей, незалежно від того, знаходяться вони на суші, у морі чи в повітрі. Ці життєво важливі послуги залежать від захисту та збереження доступу до космосу, – сказав Ден Голдберг, голова правління GSOA та генеральний директор Telesat Corporation, – Розробка та загальногалузеве схвалення Кодексу поведінки є важливим кроком у визначенні найкращих практик і заходів з пом’якшення наслідків для збереження доступу до космосу для майбутніх поколінь».
«Оскільки супутникова індустрія продовжує розвиватися та, як очікується, принесе соціально-економічні вигоди вартістю понад $ 250 млрд у всьому світі, важливо, щоб галузь співпрацювала над впровадженням ключових практик сталого розвитку, які дозволять світу й надалі отримувати користь від супутників», – сказав Алі Алхашемі, віце-голова правління GSOA та генеральний директор групи Yahsat.
Єва Бернеке, віце-голова правління GSOA та генеральна директорка Eutelsat Group, сказала: «Кодекс поведінки є важливим першим кроком у захисті космічних ресурсів. GSOA продовжуватиме аналізувати додаткові питання та просувати свою роботу і зусилля у цій важливій сфері».
Кодекс поведінки схвалює та рекомендує операторам дотримуватися практик у чотирьох сферах космічної стійкості:
• Зменшення ризику зіткнення на орбіті: оператори повинні вживати всіх розумних заходів для обміну інформацією з іншими операторами про відстежувані уламки, які вони могли створити під час експлуатації своїх космічних апаратів.
• Зведення до мінімуму загрози від уламків космічного сміття, які не можливо відстежувати: оператори повинні вживати заходів на етапах проєктування, запуску, виведення на орбіту, експлуатації та зведення з орбіти космічного апарата після закінчення місії, щоб гарантувати, що їхні супутники не стануть уламками.
• Збереження людського життя в космосі: людське життя має бути захищене, а оператори повинні гарантувати, що астронавти не піддаються ризику.
• Обмеження впливу на оптичну астрономію: оператори та астрономи повинні працювати разом, щоб мінімізувати негативний вплив на наземну оптичну астрономію, водночас дозволяючи спостереження на оптичних довжинах хвиль і забезпечуючи надання супутникових послуг.