Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Глава ЄКА заявив, що Європі потрібно припинити сприяти амбіціям Ілона Маска в космосі

Глава Європейського космічного агентства (ЄКА) закликав лідерів континенту припинити сприяти прагненню Ілона Маска домінувати у новій космічній економіці, попереджаючи, що відсутність скоординованих дій означає, що американський мільярдер сам «встановлює правила».

Йозеф Ашбахер (Josef Aschbacher), який став генеральним директором ЄКА у березні 2021 року, сказав, що готовність Європи допомогати Ілону Маску у швидкому розширенні супутникового Інтернету Starlink ризикує завадити власним компаніям регіону реалізувати потенціал комерційного простору.

«Космос буде набагато більш обмеженим [з точки зору] частот і орбітальних слотів», – сказав він в інтерв’ю виданню Financial Times, опублікованому 5 грудня. «Уряди Європи разом повинні бути зацікавлені … надати європейським постачальникам рівні можливості для гри на справедливому ринку».

Німеччина нещодавно подала заявку до Міжнародного союзу телекомунікацій, який координує використання бездротових частот для передачі даних, про надання спектру Starlink для близько 40 000 супутників. Маск вже отримав дозвіл від регуляторних органів США на розгортання понад 30 000 супутників. Раніше в цьому році Маск заявив, що SpaceX, його приватна ракетна компанія, готова витратити до $ 30 млрд на розширення Starlink.

Ашбахер сказав, що Starlink Маска вже був настільки великим, що регуляторам або суперникам було важко наздогнати. «У вас є одна людина, яка володіє половиною активних супутників у світі. Це приголомшливо. Де-факто він встановлює правила. Решта світу, включаючи Європу … просто не реагує достатньо швидко».

Starlink і підтримувана урядом Великобританії компанія OneWeb лідирують у створенні мегаугруповань із сотень і навіть тисяч супутників на низькій навколоземній орбіті (LEO) для забезпечення широкосмугового доступу до інтернету у важкодоступних місцях. Китайський уряд і Amazon Project Kuiper планують запустити власні супутникові угруповання на LEO. Нове покоління космічних компаній, керуючись зниженням витрат на запуск та здешевленням супутників, також прагне надавати комерційні послуги з LEO, такі як спостереження за Землею.

Прагнення використовувати потенціал комерційного космосу, що стало можливим завдяки зниженню витрат на створення супутників меншого розміру та на їх запуск, посилило занепокоєння з приводу відсутності глобальної системи управління космічним рухом на низькій навколоземній орбіті на висоті до 2 000 км, на яку націлено більшість нових комерційних послуг. Минулого року Асоціація супутникової промисловості підрахувала, що до 2029 року на орбіті може перебувати понад 100 000 комерційних космічних апаратів.

На даний момент недостатнє управління космосом підігріває побоювання ЄКА з приводу того, що домінуюча роль Starlink у космічних перегонах дозволить Маску визначати порядок денний.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України