Європейське космічне агентство (ESA), вражене зростаючим космічним потенціалом Індії, вивчає можливості для розширення співробітництва у космічній діяльності.
На брифінгу для ЗМІ 27 березня після засідання Ради ESA Ренато Крпун, голова ради, сказав, що в ході засідання члени ESA отримали презентацію від С. Соманата, голови Індійської організації космічних досліджень (ISRO).
С. Соманат «представив дуже вражаюче бачення майбутнього індійської космічної програми», – сказав Ренато Крпун.
Йозеф Ашбахер, генеральний директор ESA, сказав пізніше під час брифінгу, що презентація С. Соманата надала оновлену інформацію про діяльність ISRO останнім часом. «Це відкрило нам очі, перш за все, на те, що відбувається в Індії», – сказав він.
Йозеф Ашбахер сказав, що наприкінці 2022 року він обговорював із С. Соманатом, як обидва агентства можуть «інтенсифікувати свою співпрацю у низці сфер» космічної діяльності. «Ми погодилися, що це те, що ми повинні досліджувати далі».
Це дослідження включало тижневий візит делегації ESA до Індії для обговорення варіантів співробітництва у сферах науки, розвідки та операцій. «Наразі ми проводимо місію з встановлення фактів», – сказав він. Йозеф Ашбахер не уточнив конкретні спільні місії чи програми, які розглядаються, чи їхні графіки, за винятком того, що будь-які плани, які просуваються вперед і вимагають фінансування від держав-членів ESA, будуть включені до пакету пропозицій для наступної міністерської конференції наприкінці 2025 року.
«Ця робота ведеться на постійній основі, але, звичайно, настрій дуже позитивний, – підсумував він. – Є зацікавленість обох сторін активізувати співпрацю, яка вже була чудовою, але збільшити її та трохи розширити».
Співпраця між двома відомствами сьогодні існує, хоча й на відносно низькому рівні. Угода від липня 2021 року надала ISRO доступ до наземних станцій ESA для деяких місій, як-от місячний посадковий модуль Chandrayaan-3 і сонячний науковий космічний апарат Aditya-L1, в обмін на доступ ESA до станцій стеження ISRO для деяких місій. ISRO також безпосередньо співпрацює з деякими державами-членами ESA, зокрема з Францією, у серії місій із вивчення Землі.
Індія також розширює співпрацю зі США в космосі. Індія приєдналася до «Угод Артеміди» у червні 2023 року, і тоді уряди двох країн заявили, що розроблять «стратегічні рамки для співробітництва в галузі пілотованих космічних польотів», що може включати політ індійського астронавта на Міжнародну космічну станцію (МКС).
На засіданні Ради ESA також обговорювалося кілька інших тем, але з невеликою кількістю нових розробок. ESA підтвердило, що перший запуск Ariane 6, як і раніше, запланований на період з середини червня до кінця липня. Йозеф Ашбахер сказав, що точна дата запуску має бути визначена наприкінці квітня, після завершення кваліфікаційного огляду.
На наступному Космічному саміті, який намічено провести 23 травня у Брюсселі, ESA продовжить роботу щодо вибору учасників для нової програми комерційних вантажних перевезень. Агентство планує відібрати до трьох компаній для контрактів на проведення досліджень «першого етапу», а виділення грантів на «другий етап» для розробки космічного апарата розпочнеться після того, як фінансування буде забезпечене на конференції міністрів у 2025 році.
ESA також уважно стежить за поточною переоцінкою NASA архітектури місії «Повернення зразків з Марса» (Mars Sample Return, MSR). ESA є партнером MSR, надаючи космічний апарат Earth Return Orbiter і роботизований маніпулятор для передачі зразків з марсохода Perseverance на посадковий модуль, який виведе їх на орбіту. Очікується, що повторна оцінка, викликана незалежною перевіркою восени минулого року, яка дійшла висновку, що MSR значно перевищує бюджет і відстає від графіка, буде опублікована вже у квітні.
«Ми ведемо постійний діалог з NASA [щодо MSR], – сказав Йозеф Ашбахер. – Діалог надзвичайно хороший, позитивний і конструктивний; все дуже прозоро. Ми дуже прагнемо доставити наші компоненти вчасно і за графіком».