Збройні сили Республіки Корея (РК) мають намір запустити свій розвідувальний супутник власної розробки 30 листопада з бази космічних сил Ванденберг у Каліфорнії, заявив 3 листопада міністр оборони РК Шін Вон Сік.
Супутник буде запущено РН Falcon 9 компанії SpaceX.
Майбутній запуск є частиною «Проєкту 425» Південної Кореї, метою якого є «запуск власних військових розвідувальних супутників для моніторингу ключових стратегічних цілей Північної Кореї та реагування» на потенційні загрози, пояснило міністерство оборони.
Для досягнення цієї мети МО РК планує запустити загалом п’ять військових супутників з високою роздільною здатністю до 2025 року у світлі зростаючої важливості засобів розвідки та спостереження (intelligence, surveillance and reconnaissance, ISR) для раннього виявлення ядерних та ракетних загроз з боку Північної Кореї.
МО РК заявило, що у разі успішного виведення на орбіту розвідувального супутника це дасть можливість «продемонструвати наші найкращі наукові та технологічні можливості у порівнянні з невдалими запусками супутників Північної Кореї в травні та серпні».
Північна Корея також прагне розгорнути «велику кількість розвідувальних супутників» для військових цілей до 2025 року, про що заявляв північнокорейський лідер Кім Чен Ин у березні 2022 року. Тоді північнокорейські ЗМІ повідомляли, що метою є «ретельний моніторинг та виявлення анти-північнокорейських та ворожих військових дій агресивних військ американського імперіалізму та його васальних сил на Корейському півострові та прилеглих територіях».
«Судячи з виявлених ознак, запуск північнокорейського супутника не здається можливим протягом найближчих двох тижнів», — сказав міністр оборони РК, відмовившись уточнити ці ознаки. «За нашою оцінкою, запуск потенційно може відбутися ближче до кінця листопада».
Він пояснив, що «затримка запуску Північної Кореї може бути пов’язана з необхідністю додаткового часу для вдосконалення двигуна третього ступеня» ракети-носія. Глава оборонного відомства додав, що південнокорейські військові вважають ймовірним, що затримка третьої спроби запуску супутника пов’язана з «конкретними технологічними вказівками росії».
У вересні президент рф путін публічно заявив, що він і лідер КНДР зустрілися на російському космодромі «Східний», щоб допомогти Північній Кореї у розробці супутників.
«Конкуренція між Південною та Північною Кореєю у запуску розвідувальних супутників — це, по суті, технологічна гонка між Сполученими Штатами та Росією», — сказав Ян Му Джін, професор Університету північнокорейських досліджень у Сеулі. «Мета Південної Кореї полягає в тому, щоб за підтримки США зміцнити свої можливості. І навпаки, КНДР, маючи російську технологічну допомогу, насамперед орієнтована на збір розвідданих про військову діяльність Південної Кореї та США», – сказав він.
На тлі відкладення попередньо оголошеного запуску супутника державні ЗМІ Північної Кореї 5 листопада повідомили, що країна оголосила 18 листопада «Днем ракетної промисловості» в пам’ять про перший запуск МБР Hwasong-17 18 листопада минулого року.
Професор Ян Му Джін припустив, що КНДР може вирішити здійснити третій запуск супутника в День ракетної промисловості, 18 листопада.