Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Десять подій, які відбудуться в космосі до 2030 року

5 і 6 червня 2023 року британське видання Financial Times провело другу конференцію Investing In Space. Як і минулого року, конференція проходила у гібридній формі. Перший день онлайн, другий день наживо у Лондоні. Під назвою «Баланс між оптимізмом і реалізмом» дводенний саміт об’єднав інвесторів, інноваторів, урядові структури та кінцевих користувачів для аналізу космічних можливостей.

Під час конференції директор компанії Voyager Space Ділан Тейлор (Dylan Taylor) представив свої прогнози щодо десяти подій, які, ймовірно, відбудуться в космічному секторі протягом наступного десятиліття.

Як засновник руху Space For Humanity, Д.Тейлор є прихильником демократичного використання космосу («Ви, швидше за все, отримаєте Нобелівську премію, ніж полетите в космос») і прихильником того, щоб зробити космос і космічні польоти більш популярними серед населення, оскільки «громадські настрої керують фінансуванням у космосі». Його аналіз сформовано на основі поглядів США на сферу діяльності, опорою якої є національна промисловість і лідерство (SpaceX, Blue Origin тощо), терпимість до ризику в Кремнієвій долині та щедра доза реклами.

1. До кінця 2020-х років ми побачимо втричі більше нових астронавтів, ніж у будь-яке інше десятиліття раніше (більше 250).

Тейлор не уточнює, чи має він на увазі комерційних астронавтів (космічних туристів) чи навчених астронавтів, що належать до агентств (наприклад, NASA або ЄКА), і чи має на увазі лише астронавтів США чи міжнародних. Однак якщо об’єднати ці категорії, то понад 250 звучить правдоподібно. Кількість діючих астронавтів NASA у 2023 році становила 41, а в минулому агентству США вдалося досягти 149 діючих астронавтів.

2. Буде продемонстрована здатність ракет виконувати транспортні місії «точка-точка».

Теоретична застосовність ракетних технологій для повсякденних польотів на Землі буде продемонстрована в 2030-х, а не в 2020-х роках. Для теоретичної застосовності мається на увазі базовий сертифікат безпеки, який може довести, що суборбітальні космічні польоти можуть гарантувати такий самий рівень безпеки, як комерційні польоти (на даний момент вони не гарантують). Інші деталі, такі як життєздатність, логістика (ракети не можуть злітати з місць, розташованих поблизу міст), економіка, споживання енергії та вуглецевий нейтралітет, здоров’я та безпека пілотів тощо, все ще потребують уточнення.

В минулому році Річард Бренсон з Virgin Galactic також представив своє бачення космічної подорожі навколо Землі.

3. Буде успішно продемонстровано орбітальну дозаправку.

Це технологія, яку Китайське космічне агентство вже продемонструвало в 2016 році. У 2021 році NASA вибрало SpaceX Lunar Starship із системою дозаправки на орбіті для своєї початкової системи посадки людини на Місяць (HLS), а в 2022 році — більший паливний корабель-депо Starship планувалося для Lunar Starship HLS.

4. Ми знову висадимося на Місяць.

Ймовірно, дати не будуть такими, як зазначено у першому розкладі програми «Артеміда», і їх буде зміщено до кінця десятиліття, а не до першої частини, як планувалося спочатку. Але ми висадимося на Місяць до кінця цього десятиліття, і у нас буде базова інфраструктура (тобто Lunar Gateway). Справжнім прогнозом тут було б вгадати, хто приземлиться першим: США чи Китай?

4.1. Ми не будемо висаджувати людей на Марс.

Всупереч тому, що Маск сказав у 2016 році, ми не будемо запускати людей на Марс у 2024 році. Але Тейлор робить ставку на запуск Starship до кінця 2026 року.

5. Буде міні-екосистема NewSpace «Велика четвірка».

Тейлор робить ставку на чотири великі міні-прайми, подібні до моделі, що спостерігається в інвестиційних банках, бухгалтерських фірмах і аерокосмічних компаніях. NewSpace піде подібним шляхом, і він передбачає наприкінці 2020-х років чотири міні-прайми, які виконуватимуть усе: від запуску до інфраструктури та апаратного забезпечення тощо.

6. Ми більше не використовуватимемо термін «космічна індустрія».

Тейлор зазначає, що якщо ми хочемо розширити свій кругозір, ми повинні називати космос не «індустрією», а «ринком», оскільки його межі виходять за межі промислового виробництва. Ми припускаємо, що слово «індустрія» залишиться для діяльності, більш пов’язаної з виробничою частиною, наприклад, космічна наука все ще використовується для позначення дослідницької сторони галузі.

7. Усі набори професійних навичок будуть мати відношення до космосу

У якийсь момент космічній сфері знадобляться інші професійні навички, ніж інженери та інформатики. Таке взаємозбагачення вже відбувається – ботаніки, хіміки, вчені-екологи, океанографи, музиканти, художники, лікарі, агрономи та вчителі вже певною мірою займаються космосом. Однак сказати, що до кінця цього десятиліття всі вакансії будуть однаково актуальними, було б некоректно. Деякий час (за нашими прогнозами приблизно 50 років) нам усе ще потрібно буде більше інженерів, ніж кухарів (саме тому освітні кампанії так зосереджені на STEM, а не на кулінарних курсах).

8. Індустрія запусків включатиме лише 3-4 гравців галузі.

Консолідація ринку є природною і вже відбувається. На даний момент у світі зареєстровано понад 100 компаній-запусків, але лише деякі (SpaceX, RocketLab, ULA) працюють регулярно, а багато нових компаній ще не мають фінансування чи обладнання. Важко подумати, що вони виживуть.

9. Ми побудуємо «мега-набір».

Серед 10+ прогнозів це те, що найкраще ілюструє погляд Тейлора на космос як на сферу інвестицій. Бачення багатотрильйонної бази даних, яка охоплює й перевершує Google і використовує космос як частину мегаінструменту прогнозування, який об’єднує гіперспектральні зображення, штучний інтелект, прогнозну аналітику, хмарні обчислення та Інтернет речей. Такий «меганабір» повинен мати можливість генерувати інформаційну базу даних, яка може збирати в режимі реального часу різноманітну інформацію про все, починаючи від економічних тенденцій і закінчуючи локальними конфліктами, від прогнозу погоди до найбільш популярних місць відпочинку, і переміщувати все в дуже точний штучний інтелект – інструмент прогнозування. Коли ми обговорюємо «застосовність» і «перенесення» космічних технологій на Землю, ми, мабуть, говоримо про таке всеосяжне бачення.

10. Буде дві космічні екосистеми: очолювана США/Заходом і очолювана Китаєм.

Однією з найбільш незвичайних характеристик космічної галузі та економіки NewSpace є його здатність змінювати глобальні економіки, коли країни, які раніше вважалися «розвиваючимися», стають багатими, а більші гравці зменшуються. Помилково розглядати лише двох основних гравців. Ми можемо спостерігати західний демократичний блок (США, Канада, Європа, Австралія, Японія тощо) і китайсько-російський блок, але індійсько-тихоокеанський, південноамериканський та африканський ринки також у грі та прагнуть знайти свої альянси. Такі країни, як Індія, Саудівська Аравія, ОАЕ, Південна Африка, Єгипет і Кенія, вже виявили інтерес бути частиною як західної, так і китайської екосистем. Якщо геополітична напруженість зростатиме між США та Китаєм, ми можемо спостерігати формування третього полюса або співпрацю з обома сторонами (наприклад, ОАЕ, які підписали як «Угоди Артеміди», так і угоду з Китаєм про виконання спільної місії на Місяць).

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України