У вересні 2023 року Космічні сили США провели рекордну демонстрацію своєї здатності в короткі терміни придбати, побудувати, запустити та експлуатувати супутник.
Місія Victus Nox (латинською «підкорити ніч») стартувала на ракеті Alpha компанії Firefly Aerospace протягом 27 годин після отримання команди на запуск. На ракеті був супутник, виготовлений компанією Millennium Space Systems, дочірньою компанією фірми Boeing, за лічені місяці, а не за роки, як зазвичай.
Після запуску космічний апарат був готовий до роботи всього через 37 годин – на 11 годин раніше запланованого 48-годинного терміну. Цей етап космічної місії зазвичай займає тижні, а іноді навіть місяці.
Для своєї наступної демонстрації, яка отримала назву «Victus Haze», Космічні сили хочуть досягти аналогічних термінів доставки і запуску супутників, але з деякими особливостями. Цього разу космічний апарат повинен буде продемонструвати здатність маневрувати від загроз у реальному часі.
За словами підполковника Маккензі Бірченоф, старшої керівниці з матеріально-технічного забезпечення в офісі космічного сафарі (Space Safari Office) Командування космічних систем, місію, названу з використанням комбінації латинського та англійського слів для того, щоб відобразити її мету – продемонструвати здатність подолати туман війни, планується запустити в 2025 році. Space Safari Office, який керує цими тактично реагуючими космічними зусиллями, був створений у 2021 році для задоволення невідкладних оперативних потреб.
За її словами, метою місії Victus Haze є підготовка Космічних сил до виконання оперативних місій з 2026 року.
Виступаючи 19 січня на заході Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні, округ Колумбія, заступник начальника управління космічних операцій генерал Майкл Гетлейн сказав, що Victus Haze має на меті відповісти на ключові запитання про те, які навчальні, політичні та оперативні структури необхідно запровадити службі для введення в дію цих демонстрацій.
«Метою Victus Haze є продовження руйнування старих парадигм та демонстрація того, як ми можемо швидко створити систему поінформованості про космічний простір та використовувати її в режимі реального часу для боротьби з загрозами», – сказав він.
Космічні сили визначають тактичне реагування в космосі як здатність швидко реагувати на загрози, що виникають в результаті дій у все більш перевантаженому та ворожому космічному просторі. Це може означати запуск супутників у найкоротші терміни, маневрування заздалегідь розміщеного на орбіті запасного космічного апарата для доповнення системи, що зазнала втрат, або купівлю даних у комерційного партнера під час кризи.
«Йдеться про те, як ми покращуємо наші процеси придбання і як ми скорочуємо комплексні терміни у всьому, що ми робимо – від укладання контрактів до запуску та перевірки на орбіті, – сказала Маккензі Бірченоф. – І, зрештою, йдеться про те, як ми реагуємо на потреби чи загрози на орбіті у тактично значущі строки».
Що стосується Victus Haze, то Space Safari Office працює з Підрозділом оборонних інновацій (Defense Innovation Unit), щоб допомогти зміцнити партнерські відносини з комерційними компаніями. Маккензі Бірченоф повідомила, що команда перебуває на завершальному етапі відбору компаній для участі у місії та сподівається оголосити подробиці «в найближчому майбутньому».
Ці нагороди будуть вручені постачальникам послуг запуску, а також компаніям, які мають космічні апарати, здатні маневрувати на орбіті, на відміну від багатьох сьогоднішніх супутників, які призначені для того, щоб залишатися в певній орбітальній позиції протягом усього терміну служби. Космічні сили та Космічне командування США виявили зростаючу потребу у супутниках, здатних маневрувати від таких загроз, як космічне сміття, або до об’єктів, за якими США, можливо, захочуть спостерігати уважніше.
Паралельно з роботою над Victus Haze Командування космічних систем співпрацює з інноваційним підрозділом Космічних сил SpaceWERX, щоб розширити базу постачальників і вивчити інші адаптивні космічні концепції.
Минулого місяця Space Safari Office та SpaceWERX обрали 19 компаній для демонстрації нових підходів до різних тактично актуальних космічних завдань.