Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

DARPA вивчатиме інтегровану місячну інфраструктуру

Агентство передових оборонних дослідницьких проєктів (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) Міністерства оборони США розпочинає дослідження з розробки «аналітичної основи», яка буде керувати розвитком інтегрованої місячної інфраструктури протягом наступного десятиліття.

15 серпня DARPA оголосило про проєкт «10-річна місячна архітектура» (10-Year Lunar Architecture, або LunA-10), шукаючи ідеї як від потенційних розробників місячної енергетичної, комунікаційної, навігаційної та іншої інфраструктури, так і від користувачів таких можливостей. Агентство планує вибрати групу, яка потім працюватиме разом над «новими інтегрованими рішеннями системного рівня, які охоплюють кілька послуг» і стануть комерційно доступними до 2035 року, йдеться в прес-релізі.

Майкл Наяк, керівник програми LunA-10 в DARPA, зазначив в інтерв’ю, що багато компаній працюють над різними елементами цієї інфраструктури ізольовано. «Ми хочемо залучити ці компанії до LunA-10 і створити свого роду консорціум», – сказав він. Зусилля будуть спрямовані на пошук способів поєднання цих концепцій, одним із прикладів чого є місячний енергетичний блок, який також передає комунікаційні та навігаційні сигнали.

У дослідженні також буде визначено «комерційний кінцевий стан» для місячної інфраструктури через 10 років. «Це кінцевий стан, в якому ми маємо самодостатню місячну економіку», – сказав він, зазначивши, що це дозволить проєкту працювати у зворотному напрямку, щоб побачити, яка технологія потрібна для її створення та виявити прогалини.

Він описав дослідження як розподілене «50 на 50» між технологіями та економікою. «Я дійсно хочу подивитися на обидва: інженерний та фінансово обґрунтований аналіз».

Схоже, що таке дослідження входить до сфери повноважень NASA, яке працює над детальною архітектурою місячних та марсіанських досліджень, перший етап якого було оприлюднено в квітні. Наяк сказав, що DARPA координує цю роботу з NASA, назвавши LunA-10 доповненням до досліджень архітектури NASA.

«Ми збираємося поговорити з NASA, з’ясувати, що вони роблять, з’ясувати, якою є їхня дорожня карта, а потім подивитися, чи є інші додаткові інвестиції, які ми можемо зробити, щоб значно вдосконалити сучасний рівень техніки, який відповідає нашій типовій місії DARPA», – сказав він.

Він сказав, що працював безпосередньо з Нікі Веркхайзер, директором з розвитку технологій в Управлінні космічних технологій NASA, над плануванням LunA-10 і використанням досвіду агентства у відповідних технологіях.

«Можливості для вдосконалення технологій є ключовими для розвитку місячних можливостей для досягнення цілей майбутніх місячних архітектур», – сказав Верхайзер, коментуючи повідомлення DARPA про дослідження.

Вигода DARPA від цього місячного дослідження полягає у виявленні технологій, які можуть мати інші застосування у сфері національної безпеки. Наяк навів приклад розробки передових технологій управління температурним режимом, необхідних для енергетичних систем на Місяці, які також можуть надавати комунікаційні та навігаційні послуги, що можна було б використовувати в інших місцях.

У заяві DARPA наголошується, що дослідження «ґрунтується» на статті 4 Договору про космос 1967 року, в якій говориться, що Місяць та інші небесні тіла будуть використовуватися виключно в мирних цілях, і забороняється створення там військових баз і випробування зброї.

На запит DARPA до 6 вересня мають бути надані анотації обсягом до 3-х сторінок. Потім агентство запросить 10-сторінкові технічні документи та технічні презентації від деяких із тих, хто подав тези, які мають бути надані до 25 вересня. DARPA планує вибрати тих, хто буде працювати над дослідженням на осінньому засіданні Консорціуму інновацій на поверхні Місяця (Lunar Surface Innovation Consortium, LSIC), запланованому на 10-11 жовтня в Піттсбурзі.

Наяк зазначив, що мета LunA-10 – представити «80% продукту» дослідження на зустрічі LSIC у квітні 2024 року, щоб показати «дещо, про що спільнота може подумати, і показати нашу роботу». Остаточний звіт має бути поданий у червні 2024 року.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України