21 вересня видання CNN Business опублікувало статтю «Чому Африка запускає все більше супутників у космос». Нижче наведений скорочений переклад статті.
Космічна промисловість Африки повільно набирає обертів, але прогнозується, що в найближчі кілька років вона різко зросте.
За даними консалтингової компанії «Space in Africa», з часу запуску першого супутника континенту понад 20 років тому, на орбіту виведені 44 супутника 13 африканськими країнами. Ще 125 супутників розробляються 23 країнами, і очікується, що вони будуть запущені до 2025 року.
Економічний ефект від космосу може бути суттєвим. У звіті Всесвітнього економічного форуму за 2021 рік підраховано, що дані, отримані з космосу, можуть принести Африці $ 2 млрд на рік. Супутники можуть вирішувати сільськогосподарські проблеми, контролюючи стан сільськогосподарських культур, покращуючи управління водними ресурсами шляхом моніторингу посухи та відстежуючи лісові покриви для більш сталого лісокористування. На континенті, де менше третини населення має доступ до широкосмугового зв’язку, більша кількість комунікаційних супутників може допомогти людям підключитися до Інтернету.
Південноафриканський стартап Astrofica був заснований чотири роки тому для надання космічних послуг. Співзасновник і технічний директор Astrofica Халід Манджу розповів, що мета стартапу – використати космічну галузь для вирішення проблем Африки – від продовольчої до національної безпеки.
За словами Манджу, компанія сподівається запустити своє перше супутникове угруповання до кінця 2022 року, «яке надасть особам, які приймають рішення, критичні дані в режимі часу, близькому до реального». Він сподівається, що ці дані будуть використані для моніторингу врожайності сільськогосподарських культур, відстеження використання добрив, а також для допомоги урядам в управлінні водними ресурсами.
Манджу каже, що африканські країни витрачають занадто багато грошей на отримання космічних даних для сільськогосподарських потреб у міжнародних постачальників, що є недостатньо своєчасним.
За словами Манджу, спільні запуски – коли виробники супутників можуть купити місце на чужій ракеті – зробили вихід у космос дешевшим і доступнішим. Astrofica планує запустити свій перший супутник на борту американської ракети SpaceX, російської ракети «Союз» або індійської ракети Polar Satellite Launch Vehicle.
Міноо Ратнасабапаті, інженер з космічних досліджень Массачусетського технологічного інституту з Південної Африки, каже, що космічній галузі континенту все ще належить подолати проблеми, найбільшою з яких є брак ресурсів.
«У США та Європі ми бачимо багато приватної промисловості та багато приватного фінансування, і ми бачимо, що NASA та Європейське космічне агентство можуть скористатися цим фінансуванням. У той час як в Африці просто ще не досягли цього і це цілком зрозуміло з огляду на інші пріоритети країн».
Манджу з Astrofica каже, що ще одною перешкодою є необхідність зміни мислення.
«На континенті все ще існує точка зору, досить короткозора, що інвестиції в космос є надто ризикованими, а також що грошам можна найти краще використання з точки зору вирішення матеріальних проблем, таких як освіта, бідність, інфраструктура тощо», – говорить він.
Манджу додає, що урядова бюрократія стримує африканську космічну промисловість і необхідні інвестиції для підтримки місцевого бізнесу.
«Це потенційно величезні обсяги інвестицій», – говорить він. «Але країни поступово починають розуміти, що інвестиції в космос сьогодні насправді служать для сталого розвитку та процвітання вашої країни та вашого регіону в найближчі роки».