Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Британський уряд оприлюднив національну космічну стратегію

27 вересня британський уряд оприлюднив космічну стратегію, в якій викладено плани перетворити країну на велику світову космічну державу, та відмовився від цільового показника реалізації стратегії, який використовувався для оцінки прогресу розвитку космічного сектору національної економіки.

Національна космічна стратегія встановлює п’ять загальних цілей для Сполученого Королівства у космосі, а саме: зростання космічної економіки, просування цінностей «відкритого та стабільного міжнародного порядку» у космосі, підтримка досліджень та інновацій, захист національних інтересів та використання простору для вирішення національних та глобальних викликів, таких як зміна клімату.

Основою досягнення зазначених цілей мають стати 4 напрямки діяльності: зростання космічного сектору Великої Британії, розширення міжнародного співробітництва, перетворення на науково-технологічну «наддержаву» та розвиток стійких космічних можливостей і послуг.

«В основі цієї стратегії ми визнаємо і чітко заявляємо, що розглядаємо це, як частину глобальної гонки за нову космічну економіку, і у Великої Британії є деякі дуже сильні переваги, які ми хочемо використовувати», – заявив міністр науки Великої Британії Джордж Фрімен (George Freeman) під час презентації стратегії на британській космічній конференції 27 вересня.

Він також підкреслив роль міжнародного співробітництва, в тому числі з Європою, незважаючи на вихід Великої Британії з Європейського Союзу. За його словами, це передусім буде здійснюватися через Європейське космічне агентство (ЄКА), а також «низку інших програм» з Європою.

Одним з найближчих питань такої співпраці є роль, яку Велика Британія відіграватиме у просуванні програми спостереження Землі Copernicus, яка здійснюється спільними зусиллями ЄКА та ЄС. Проте, зважаючи на вихід Великої Британії з ЄС відповідно до укладеної у грудні минулого року угоди про Brexit, британський та європейський уряди ще повинні розробити детальну угоду, яка регулюватиме цю участь.

«Велика Британія могла б вийти з Європейського політичного союзу, але ми не виходимо з європейського наукового, культурного та дослідницького співтовариства», – підкреслив Джордж Фрімен. «Ми хочемо переконатися, що після виходу з ЄС ми станемо ще сильнішим гравцем у цій дослідницькій спільноті». Він сказав, що програма Copernicus є «життєво важливою» частиною представленої стратегії, але не надав деталей про те, коли буде укладено угоду, яка регулює участь Сполученого Королівства у програмі.

У стратегії також мало говориться про державне фінансування програм, спрямованих на досягнення цих цілей. Джордж Фрімен зазначив, що у жовтні буде проведено загальнодержавний огляд видатків, у якому буде надано більш детальну інформацію.

Стратегія включає 10 «пріоритетних галузей», які, за словами британського уряду, представляють «можливості найбільшого докладання зусиль», на які він зосередить ресурси. Ці галузі варіюються від запусків невеликих супутників до сприяння сталому розвитку космосу та використання космічних технологій для модернізації транспортних систем.

Стратегія передбачає, що Сполучене Королівство має стати «провідним постачальником» послуг запуску невеликих супутників і бути «в авангарді» спостереження за Землею, але фактично не дає критеріїв оцінювання того, наскільки успішна країна в досягненні цих цілей.

Під час подальшої панельної дискусії на конференції присутні відзначили, що у стратегії відсутній цільовий показник її реалізації, який британський уряд просував протягом кількох років, і який полягав у тому, що до 2030 року країна повинна була зайняти 10% світової космічної економіки.

За словами директора з питань космосу Департаменту бізнесу, енергетики та промислової стратегії Ребекки Евернден (Rebecca Evernden), цей показник не включили до стратегії навмисно. «Минуло досить багато часу з того моменту, коли була встановлена початкова ціль у 10%», – сказала вона. «Ми дійшли висновку, що нам потрібен більш складний спосіб вимірювання зростання в різних частинах космічного сектору Сполученого Королівства, який є менш незграбним, якщо хочете, ніж одна загальна цільова тенденція зростання, яка дещо підпорядкована примхам валютних курсів та інших факторів, які, вірогідно, можуть спотворити загальну картину дуже сильного зростання у Великій Британії». Вона зазначила, що державні установи працюють над низкою «цілей, амбіцій та показників» для визначення прогресу у досягненні цих цілей, але не надала додаткової інформації про те, коли ці цілі будуть готові.

Згідно з документом про космічну стратегію, космічний сектор Сполученого Королівства у 2019 році заробив £ 16,4 млрд ($ 21 млрд) із загальної космічної економіки в £ 270 млрд, що дало державі частку ринку у розмірі 6%. Однак у документі натякається, що Велика Британія відстає від початкової мети у 10%: згідно з прогнозами світова космічна економіка буде зростати щорічно на 5,6% до 2030 року, тоді як темпи зростання національної космічної економіки останніми роками складали щорічно 4,7%.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України