9 серпня болгарська компанія-розробник супутників EnduroSat і німецький стартап Vyoma повідомили про розробку першої в Європі комерційної системи космічної ситуаційної обізнаності (space situational awareness, SSA).
Vyoma планує використовувати орбітальні оптичні телескопи для спостереження за космічними об’єктами та картографування орбітального середовища з високою частотою, таким чином забезпечуючи дані та послуги SSA з майже нульовою затримкою.
EnduroSat спроєктує і побудує мікросупутники ESPA, які будуть розгорнуті на низькій навколоземній орбіті. Космічні апарати будуть оснащені передовими обчислювальними можливостями для обробки зображень на орбіті в режимі реального часу.
Луїза Буйняс, співзасновник Vyoma та її головний спеціаліст, заявила 9 серпня, що технічні деталі супутників ESPA є конфіденційними, але вони базуватимуться на мікросупутниковій платформі вагою 50-500 кг.
Супутники використовуватимуть оптичні телескопи для відстеження та каталогізації об’єктів розміром понад 10 см, доповнюючи дані SSA, які Vyoma отримає від мережи наземних датчиків. Ці наземні телескопи можуть спостерігати за об’єктами на LEO розміром близько 6 см, залежно від їхнього положення та за відповідних атмосферних умов.
Vyoma планує стежити за об’єктами розміром до 1 см, що зараз неможливо відстежити, використовуючи супутники, на які не впливає погода на Землі та які здатні працювати в напівавтономному режимі спостереження.
Планується, що перші два пілотні супутники будуть виведені на орбіту наприкінці 2024 року як частина угруповання з 12 супутників. Дані, отримані угрупованням, розширять поточні можливості SSA на глобальній арені та сприятимуть космічній безпеці, дозволяючи власникам супутників ефективно приймати обґрунтовані оперативні рішення. Місія також сприятиме захисту нашої планети та активів у космосі і на Землі від загроз, що походять від космічного сміття та аномальної поведінки.
Для реалізації своїх планів компанія Vyoma залучила інвестиції у розмірі понад € 10 млн євро, включаючи інвестування у червні у розмірі € 8,5 млн, до якого приєднався французький аерокосмічний гігант Safran.
Компанія EnduroSat розгорнула свій перший супутник у 2018 році та заявляє, що на сьогоднішній день вивела на орбіту понад 50 КА.
Болгарський виробник також нещодавно залучив $ 10 млн в інвестиційному раунді серії А для розширення своєї діяльності.