Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Австралійська компанія створює гіперзвукову систему для запуску супутників на орбіту

Австралійська компанія Hypersonix Launch Systems розробляє гіперзвукову систему Delta Velos Orbiter для виведення на низьку навколоземну орбіту малих супутників. В компанії мають намір не просто полегшити та здешевити процес виведення на орбіту супутників, а й зробити його більш екологічним. Компанія розробляє пускову систему багаторазового використання, що працює на «зеленому» водні, яка зможе виводити на орбіту невеликі супутники, не викидаючи при цьому вуглець та інші шкідливі гази. Також компанія розглядає можливість застосування цієї технології для запуску гіперзвукових авіалайнерів у майбутньому.

У Hypersonix створили триступінчасту пускову систему Wirraway, до складу якої входить багаторазовий апарат Delta Velos Orbiter та багаторазовий розгінний перший ступінь Boomerang.

Boomerang повинен розганяти Delta Velos Orbiter до швидкості 5 Махів, потім, відокремившись від нього, повертатися на базу. Після цього Delta Velos Orbiter продовжить політ, розігнавшись до швидкості 12 Махів, досягнувши таким чином верхніх шарів атмосфери, де від нього відокремлюватимуться корисні навантаження вагою 50 кг, які, отримавши необхідне прискорення, вийдуть на низьку навколоземну орбіту (LEO) або сонячно-синхронну орбіту (SSO).

Потім Orbiter повернеться на Землю, щоб приземлитися на базі подібно до стандартного літака, який можна знову заправити пальним і підготувати до нового польоту. Система побудована на технологіях, що дозволяють робити це максимально швидко.

Delta Velos Orbiter буде рухатися за допомогою чотирьох гіперзвукових прямоточних повітряно-реактивних двигунів (ГППРД) Hypersonix Spartan, які, за словами представників компанії, є плодом 30-річної дослідницької роботи і «більш ніж 6 000 наземних експериментів та 11 суборбітальних польотів у рамках програм HiFiRe і HyShot». Ці програми також допомогли отримати безцінний досвід багатьом співробітникам компанії Hypersonix.

Двигуни Spartan, виготовлені з надрукованих на 3D-принтері компонентів із композиту з керамічною матрицею (ceramic matrix composite) з використанням розробленої в Сіднейському університеті технології адаптивного виробництва нового покоління, є самозаймистими, багаторазовими і не містять рухомих деталей, що підвищує їх надійність. Крім цього, в процесі експлуатації цих двигунів на жодному з етапів не виділяється вуглець, оскільки вони працюють на водні, який виробляється за допомогою сонячної енергії. Натомість такий двигун виділяє лише водяну пару. Команда, яка працює над проєктом, сподівається побачити Delta Velos Orbiter вже наприкінці 2024 року.

Hypersonix планує почати з невеликих масштабів, щоб перевірити ефективність пускової системи, швидкість, можливість багаторазового використання та дальність польоту. Тому для початку буде запущена зменшена демонстраційна версія системи – Dart AE, висота якої складає 2,8 м. Система буде оснащена всього одним двигуном Spartan і мати дальність польоту в 500 км. Робота над проєктом розпочнеться вже цього року, а перший політ системи заплановано на перший квартал 2023 року.

Потім настане черга більшої демонстраційної моделі Delta Velos. Система висотою 5,5 м з розмахом крил 2 м та діаметром фюзеляжу 0,6 м буде оснащена чотирма ГППРД Spartan, які забезпечать дальність польоту 2 500 км та максимальну швидкість 12 Махів. Планується, що ця система вирушить у політ у четвертому кварталі 2023 року.

Після того, як конструкція буде перевірена, з’явиться повнорозмірний апарат Delta Velos Orbiter, який матиме довжину 12 м, розмах крил 3,5 м та діаметр 1 м.

Оскільки конструкція системи Delta Velos Orbiter дозволяє запускати її з будь-яким розгінним блоком, завдяки чому можливі запуски з будь-якого стартового майданчика, до першого польоту апарату Delta Velos компанія Hypersonix не розроблятиме розгінний ступінь Boomerang, який планується як спільний проєкт з одним із існуючих розробників ракет. Незважаючи на те, що станом на сьогодні в компанії ще не зробили остаточний вибір технології, передбачається, що Boomerang також заправлятиметься «зеленим» воднем.

В компанії Hypersonix не планують обмежуватися запуском супутників на орбіту. Тому незважаючи на те, що на початковому етапі компанія займатиметься вдосконаленням технології з використанням безпілотних літальних апаратів, надалі вона планує зайнятися розробкою гіперзвукових авіалайнерів, здатних доставляти пасажирів з Австралії на східне узбережжя США всього за дві з половиною години.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України