Чому США та їх союзники не помітили раптовий напад ХАМАС на Ізраїль?
За оцінкою експертів галузі, супутники на геостаціонарній орбіті знаходяться надто далеко, щоб вловити багато деталей, а на низькій навколоземній орбіті (LEO) недостатньо супутників, які могли б надавати постійні зображення з високою просторовою розрізненістю.
Хоча космічні засоби не є «панацеєю» для потреб розвідки США, нещодавня атака ХАМАС довела необхідність постійного покриття з орбіти, сказав аналітик із питань оборони та директор консалтингової компанії Metrea Strategic Insights Тодд Гаррісон.
Агентство космічного розвитку (SDA) Пентагону вже розпочало роботу з розгортання угруповання військових розвідувальних супутників на LEO під назвою “Proliferated Warfighter Space Architecture” («Розширена бойова космічна архітектура»).
«У будь-якому випадку несподіваний напад ХАМАС повинен підштовхнути країни збільшити можливості своїх космічних розвідувальних систем. «США та їх союзники, зокрема Ізраїль, ще не розробили повного набору космічних розвідувальних засобів, які могли б, наприклад, розширеного супутникового угруповання на LEO, яке забезпечить постійне глобальне покриття для оптичного, інфрачервоного, радіолокаційного та радіочастотного зондування», — сказав Гаррісон.
Після атаки ХАМАСу Національне розвідувальне управління США (NRO), яке відповідає за американські розвідувальні супутники, працює з іншими розвідувальними агентствами, щоб переконатися, що американські супутники є дієздатними та актуальними, зазначив заступник директора NRO генерал-майор Крістофер Повак 10 жовтня на заході Інституту Мітчелла.
Відповідаючи на запитання, чи NRO проведе внутрішню перевірку своїх розвідувальних можливостей, щоб уникнути подібних раптових атак, К. Повак не став коментувати майбутні дії. Він зазначив, що NRO гарантовано забезпечує Агентство національної безпеки США та Національне агентство геопросторової розвідки (NGA) всіма необхідними ресурсами.
«Ми в NRO та наші партнери в розвідувальному співтоваристві не втрачаємо з уваги, що існують гарячі точки по всьому світу, і саме там системи NRO забезпечують як тактичну, так і стратегічну перевагу. Ми можемо бачити світ і ми можемо чути все, що відбувається у світі в будь-який момент часу», — сказав К. Повак.
На даний час ведуться розслідування, чому ця атака, яка призвела до загибелі майже 3000 ізраїльтян і палестинців, стала несподіванкою. Протягом останнього тижня багато офіційних осіб назвали цю подію дивовижною невдачею розвідувальних сил Ізраїлю.
При підготовці нападу ХАМАС, ймовірно, використовував «старі методи», такі як особисте спілкування для обміну інформацією, сказав Брайан Кларк, старший науковий співробітник Інституту Гудзона.
«Покладатися на технічні засоби розвідки, які використовують технологію дистанційного моніторингу противників, може бути недостатнім, якщо об’єкт намагається уникати випромінення сигналів або рухів, які можна виявити та проаналізувати з космосу», — сказав Б. Кларк. Він також рекомендував використовувати більше алгоритмів з підтримкою штучного інтелекту для оцінки інформації.
«Китай використовує ці можливості для контролю за власним населенням. Хоча це було б незаконно та недоцільно використовувати всередині країни, розвідувальне співтовариство США може застосувати ці методи, використовуючи доступну розвідувальну інформацію з відкритих джерел та секретну інформацію про противників», — сказав Б. Кларк.