Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Астронавтки NASA здійснили четвертий в історії виключно жіночий вихід у відкритий космос з МКС

1 листопада астронавтки NASA Жасмін Могбелі та Лорал О’Хара здійснили вихід у відкритий космос за межі Міжнародної космічної станції, четвертий в історії вихід у відкритий космос виключно жінок. Загальна тривалість робот з обслуговування станції у відкритому космосі склала 6 годин 42 хвилини.

Ж. Могбелі та Л. О’Хара спільно замінили підшипник, що забезпечує обертання сонячних батарей МКС, і провели інші роботи з технічного обслуговування, але на виконання одного запланованого завдання, зняття блоку електроніки з антени зв’язку, не вистачило часу.

Виконання завдання із заміни підшипника виявилося не таким легким, як очікувалося.

Л. О’Хара за підтримки Ж. Могбелі зіткнулася із затримкою, відкручуючи болти, що тримали пошкоджений підшипник. Незважаючи на те, що підшипник нарешті був замінений, ця процедура затримала заплановані за графіком роботи приблизно на годину.

Далі астронавтки зосередилася на демонтажі маніпулятора, щоб звільнити місце для майбутньої сонячної батареї. Ця нова батарея підвищить генеруючу потужність для підтримки комерційних проєктів. Вони також підготували місце для встановлення нового крила iROSA.

Під час виходу у відкритий космос Ж. Могбелі повідомила, що втратила сумку з інструментами, яку прив’язала до поручня. Диспетчери знайшли сумку за допомогою зовнішніх камер станції. Інструменти не були потрібні для виконання решти запланованих робіт. Центр управління польотом проаналізував траєкторію сумки та визначив, що ризик її повторного контакту з МКС низький, екіпаж і станція знаходяться в безпеці, рятувальні операції не потрібні.

Ближче до кінця виходу у відкритий космос Л. О’Хара повідомила, що її гарнітура зв’язку зісковзує на лоб, але не заважає зору. Коли її завдання були виконані, центр управління польотом наказав їй повернутися до шлюзу, поки Ж. Могбелі збирала її інструменти.

Загалом вихід у відкритий космос успішно завершився, його учасниці повернулися до шлюзової камери, де після герметизації змогли зняти скафандри. Він став 269-м виходом за програмою МКС, а також 12-м у 2023 році та другим під час 70-ї експедиції.

Могбелі та О’Хара стали другою парою жінок, які провели виключно жіночий вихід у відкритий космос. Три попередні виходи здійснили астронавтки NASA Крістіна Кох і Джессіка Меїр у жовтні 2019 року та два у січні 2020 року.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України