30 листопада президент Анголи Жоао Мануель Гонсалвіш Лоренсу офіційно підписав «Угоди Артеміди» від імені своєї країни, зміцнюючи прихильність Анголи дослідженню глибокого космосу та міжнародній співпраці. Цей крок означає, що Ангола стала третьою африканською країною та 33-ю країною в світі, яка приєдналася до цих Угод, слідом за Нігерією та Руандою, які підписали Угоди в грудні 2022 року.
«Угоди Артеміди» служать керівною основою, яка базується на принципах Договору про космос 1967 року та спрямована на створення безпечного та прозорого середовища, яке сприятиме дослідженню, науковим пошукам і комерційній діяльності на благо людства. Приєднавшись до цих Угод, Ангола прагне зробити внесок у спільне бачення сприяння мирним і відповідальним дослідженням за межами Землі.
Крім того, «Угода узгоджується з амбітною програмою NASA «Артеміда», яка спрямована на досягнення важливих віх, таких як висадка першої жінки та першої кольорової людини на Місяць. Цілі програми охоплюють новаторські наукові відкриття, масштабне дослідження поверхні Місяця та важливу підготовку до першої місії людини на Марс. Незважаючи на те, що ініціативу «Артеміда» очолює NASA, спільні зусилля між країнами відіграватимуть ключову роль у забезпеченні стійкої та надійної присутності на Місяці. Таким чином, «Угоди Артеміди» визначають міжнародне партнерство в місіях і операціях навколо Місяця. Ці угоди встановлюють стандартний набір принципів для управління цивільними дослідженнями і використанням космічного простору. У співпраці з Державним департаментом США NASA ініціювало «Угоди Артеміди» в 2020 році, підкреслюючи зобов’язання щодо Конвенції про реєстрацію об’єктів, запущених у космічний простір, (Registration Convention) та Угоди про порятунок та повернення [астронавтів та повернення об’єктів, запущених у космічний простір] (Rescue and Return Agreement) та схвалюючи відповідальну практику та норми, включаючи прозоре оприлюднення наукових даних».
Президент Гонсалвеш Лоуренсу формалізував прихильність Анголи цій ключовій угоді під час зустрічі з президентом США Джозефом Р. Байденом у Білому домі 30 листопада. Цей візит мав на меті зміцнити двосторонні відносини, визначити перспективні сфери співпраці та взяти участь у дискусіях щодо регіональних і глобальних викликів.
Підписання Анголою «Угод Артеміди» символізує її відданість мирному дослідженню та використанню космічного простору, сприянню співпраці між державами та приватними організаціями для просування наукових знань і колективного прогресу людства.