Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Американський стартап Vast оголосив про плани створення своєї першої комерційної космічної станції

Компанія Vast, що спеціалізується на розробці технологій модулів для забезпечення життєдіяльності людини к космосі, оприлюднила свої плани запустити у 2025 році вільно літаючий модуль Haven-1, який вона називає «першою комерційною космічною станцією», відвідувачі якої будуть доставлятися космічними кораблями Crew Dragon компанії SpaceX.

10 травня компанія Vast оголосила про підписання з компанією SpaceX контракту на запуск модуля Haven-1 на ракеті Falcon 9, який планується здійснити не раніше серпня 2025 року. Після запуску Haven-1 буде місія Vast-1, в рамках якої на космічному кораблі Crew Dragon відбудеться перший політ людей на станцію Haven-1. Корабель пристикується до станції, а екіпаж перебуватиме там до 30 днів. Vast продає до чотирьох місць для першої місії на Haven-1, серед можливих замовників – американські та міжнародні космічні агентства, а також приватні особи, які займаються наукою та благодійністю. Контрактом також передбачена можливість запуску додаткової пілотованої місії Crew Dragon на станцію.

Конструкція модуля має розміри 10,1 м в довжину та 3,8 м в діаметрі, що відповідає стандарту обтічника корисного навантаження РН Falcon 9. 14-тонний модуль забезпечуватиме 70 м3 герметичного об’єму та 15 кіловат потужності. Модуль має порт стикування на одному кінці та велике вікно на іншому. Станція буде забезпечена постійним зв’язком, Wi-Fi та приміщенням для відпочинку та фізкультури. Haven-1 буде запущений разом з корисним навантаженням і витратними матеріалами, необхідними для майбутніх відвідувачів. На період стикування з космічним кораблем Crew Dragon будуть використовуватися його системи життєзабезпечення.

Компанія ще не створила обладнання для модуля, але працює над прототипами конструкції у своїй штаб-квартирі в Лонг-Біч, штат Каліфорнія, яка включає виробниче підприємство площею 11 100 м2. Деякі ключові підсистеми, такі як авіоніка та рушійна установка, будуть основані на версіях, які використовуються на космічних буксирах компанії Orbiter.

Президент компанії Vast Макс Хаот (Max Haot) стверджує, що графік, який передбачає запуск Haven-1 у серпні 2025 року, є амбітним, але здійсненним, і що SpaceX його підтримує. «Ми обидва віримо, що це може і буде зроблено за цей час».

Якщо Vast досягне успіху, компанія випередить конкурентів, які мають підтримку NASA у розробці комерційних космічних станцій, призначених замінити Міжнародну космічну станцію (МКС) до кінця десятиліття. Три команди, очолювані Blue Origin, Northrop Grumman і Voyager Space, наприкінці 2021 року уклали угоди про космічний акт, що фінансуються NASA в рамках програми Commercial Low Earth Orbit Destinations (CLD) на проєктування комерційних станцій. Четверта компанія, Axiom Space, має угоду з NASA про встановлення комерційних модулів на МКС як попередника комерційної станції.

Компанія Vast прагне запустити Haven-1 приблизно у той же час, коли Axiom планує додати свій перший комерційний модуль на МКС. Макс Хаот вважає, що простота вільно літаючого модуля переможе складнощі, пов’язані з модулем, який є частиною МКС, включаючи співпрацю з різними партнерами станції. «Якщо це дуже складно, і є багато вимог, а у вас немає оголошеного польоту, ми думаємо, що ми переможемо», – сказав він.

Компанію Vast було засновано вже після оголошеного NASA початкового конкурсу CLD, але Хаот вважає, що конкуренція на наступних етапах цієї програми є пріоритетом для компанії. «Ми розглядаємо NASA як нашу найбільшу можливість, як нашого найбільшого клієнта, – сказав він та зазначив, що експлуатація Haven-1 дасть Vast перевагу над конкурентами, розробки яких ще не літали. – Ми не будемо надсилати вам рендери чи прототипи на склад. У нас буде обладнання, яке літає».

Модуль Haven-1 є сходинкою до довгострокового бачення компанії у розробці великих станцій, які можуть обертатися, створюючи штучну гравітацію. Дорожня карта компанії включає в себе створення космічної станції типу «прядильна палиця» довжиною 100 м, яка складається з модулів діаметром 7 м, запущених на космічному кораблі Starship [компанії SpaceX], і буде здатною прийняти 40 осіб. Ця станція буде розроблена до 2030-х років.

«Ви не можете перейти від нуля до створення корабля розміром із Starship, здатного вмістити 40 людей, – сказав Джед Маккалеб (Jed McCaleb), засновник і виконавчий директор Vast, який фінансує розвиток компанії. – Вам потрібно робити поступові кроки, і це здається дуже здійсненним».

Він сказав, що компанія може розглянути питання про створення другого модуля Haven залежно від ринкового попиту та прогресу у розробці великих модулів. «Це також залежить від графіку введення в експлуатацію Starship, – додав він. – Якщо він буде готовий раніше, тоді ми обов’язково націлимося на це».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України