11 грудня компанія Orbit Fab, що займається розробкою послуг із дозаправки в космосі, оголосила про плани щодо співпраці з місячною дослідницькою компанією ispace у галузі видобутку та доставки палива.
Меморандум про взаєморозуміння, підписаний засновником та генеральним директором ispace Такеші Хакамадою та Деніелом Фейбером, генеральним директором Orbit Fab, передбачає проведення серії демонстрацій, сфокусованих на картографуванні місячних ресурсів та їх використанні на місці (in-situ resource utilization, ISRU).
У довгостроковій перспективі Orbit Fab заправлятиме місячні посадкові апарати ispace, а ispace, у свою чергу, допоможе Orbit Fab отримати паливо для космічних апаратів, призначених для дозаправки на орбіті, та сховищ палива.
Такеші Хакамада заявив, що співпраця з Orbit Fab є кроком до реалізації мети ispace щодо довгострокового освоєння Місяця та створення місячної економіки.
Перший місячний посадковий модуль ispace розбився під час невдалої посадки на поверхню Місяця у квітні. Аналогічний модуль HAKUTO-R Mission 2, побудований компанією ispace Japan, планується запустити не раніше зими 2024 року. Очікується, що набагато більший посадковий модуль, який розробляє компанія ispace technologies U.S., буде запущено в 2026 році.
Orbit Fab планує започаткувати свій бізнес із дозаправки в космосі, постачаючи гідразин для космічного корабля Tetra-5 Космічних сил США.
«Ми піднімемо це [паливо] з Землі. Це той ланцюжок поставок, який ми можемо побудувати негайно. Але в довгостроковій перспективі ми бачимо потенціал використання космічних ресурсів для створення процвітаючої космічної економіки», – сказав Деніел Фабер.
За його словами, хоча зараз ispace фокусується на доставці на Місяць та розробці місячної інфраструктури, середньострокові плани компанії з видобутку місячних ресурсів «дуже добре узгоджуються» з очікуваним попитом Orbit Fab на ресурси. «Ми дуже натхненні тим, куди це піде, і різними видами палива, які ми могли б зробити з матеріалу, який ispace добуватиме на Місяці».
Процес налагодження виробництва палива з місячних ресурсів може тривати роки. Але для Orbit Fab та ispace важливо розпочати розмову.
«Ми хочемо переконатися, що наші архітектури сумісні, як для того, щоб ми могли забезпечити ispace паливом, яке допоможе у виконанні їхніх завдань, так і для того, щоб вони могли надати нам матеріали у подальшому, – сказав Деніел Фабер. – На розробку технології потрібен час. Для створення інфраструктури та ринків потрібен час. Це початок».