Американські космічні стартапи скоротили штат співробітників і реструктурували операції, щоб вижити в умовах “інвестиційної посухи”, яка підірвала колись високі устремління.
У той час як більш авторитетні компанії, такі як SpaceX Ілона Маска та Blue Origin Джеффа Безоса, витрачають мільярди на нові, більші ракети, ракетний стартап Astra Space, компанія супутникових зображень Planet Labs, приватний виробник двигунів Ursa Major та розробник космічних буксирів Momentus звільняють робітників, щоб скоротити витрати.
Ця боротьба сталася після того, як компанія Virgin Orbit, що належала мільярдеру Річарду Бренсону, оголосила про банкрутство у квітні. Серед факторів, на які посилалася компанія, були нестабільність ринків капіталу та небажання Бренсона інвестувати далі.
У той час як різке падіння інвестицій у космос, викликане похмурими економічними перспективами минулого року, мабуть, стабілізувалося в останньому кварталі, стартапи, багато з яких вийшли на біржу для залучення коштів, не оговталися від наслідків економічного спаду.
Аналітик компанії Quilty Analytics Калеб Генрі назвав ринок капіталу жорстким і сказав, що стартапи працюють з тим, що у них є, а не роблять ставку на приплив нових коштів. «Ми спостерігаємо деяке зниження схильності інвесторів до ризику, і це погіршується в деяких випадках поганою діяльністю компанії, а потім, у більш широкому розумінні, такими речами, як високі процентні ставки та загальна невизначеність на ринку», – додав він.
Минулого тижня компанія Astra повідомила, що звільнила чверть свого персоналу та відвернула увагу від своєї програми запуску ракет, яка колись була основою її бізнесу. В даний час вона зосереджена на своїй супутниковій рушійній установці, практично основному джерелі доходів, яку вона виділила як окрему організацію на початку цього року.
Компанія, яка відкладає випробування своєї ракети до 2024 року, щоб зосередитися на супутниковому двигуні, повідомила, що має $ 26 млн готівкою та цінними паперами. Це менше, ніж $ 201 млн у попередньому році.
Зі складними технологіями та вибухонебезпечними випробуваннями, які часто лякають інвесторів, венчурні та публічні ракетні компанії зіткнулися з одною з найсерйозніших фінансових проблем. У галузь також входять компанії, які займаються супутниковими зображеннями та аналітикою, які інвестори вважають безпечнішими через більш передбачуваний попит.
Компанія Planet Labs, що стала публічною в 2021 році, на початку цього місяця звільнила 10% з приблизно 1000 співробітників, пославшись на важку економічну ситуацію та надто швидке зростання компанії. Planet Labs наймала працівників надто швидко. Це нерідка помилка стартапів, особливо коли з’являються гроші.
Фінансові труднощі, з якими зіткнулися ракетні стартапи, спричинили проблеми і в інших місцях.
Компанія Ursa Major, чиї двигуни призначені для ракет та гіперзвукових апаратів, цього літа звільнила 27% свого персоналу. Компанія переключила увагу на державні оборонні програми, оскільки її комерційні клієнти стикаються з труднощами на ринках капіталу.
Компанія Momentus нещодавно скоротила свій штат співробітників на 30%, включаючи штатних працівників і підрядників, оскільки компанія з обмеженими коштами прагне скоротити свої витрати, одночасно шукаючи «стратегічні варіанти» для залучення фінансування.
14 серпня компанія Momentus відзвітувала про рекордну квартальну виручку в $ 1,7 млн у другому кварталі, вперше повідомивши про доходи, що перевищують $ 1 млн за квартал. Однак компанія зазнала чистого збитку в розмірі $ 18,8 млн і закінчила квартал з $ 21,6 млн готівкою та цінними паперами.
Незважаючи на фінансові труднощі, компанія продовжує роботу над запусками корисних навантажень клієнтів на своїх буксирах Vigoride і новій супутниковій платформі M-1000, заснованій на Vigoride, яку компанія пропонує Агентству космічного розвитку (SDA) та іншим потенційним замовникам.