17 квітня американська компанія Axiom Space, що спеціалізується на організації приватних космічних польотів та розробляє першу у світі комерційну орбітальну станцію, представила нову «Програму доступу до космосу» (“Axiom Space Access”).
Компанія об’явила, що нова програма дозволить державам світу реалізовувати пілотовані космічні програми без необхідності будувати чи розширювати власну інфраструктуру, таку як орбітальні засоби, ракети-носії, медичні чи навчальні програми тощо.
Представлена програма пропонує країнам багаторівневий підхід до проведення досліджень на МКС або майбутній комерційній космічній станції компанії Axiom, а також польоти власних астронавтів.
У рамках цієї нової програми Axiom Space пропонує країнам-учасницям низку послуг, включаючи унікальну можливість жити та працювати в умовах мікрогравітації, проводити дослідження і розробки на орбіті. Окрім цього, програма включає індивідуальні програми підготовки астронавтів, консультативні експертні послуги, пріоритет для майбутніх місій на станції Axiom та інші послуги для просування національних космічних цілей.
«Ми раді оголосити про цю нову програму глобального партнерства», — сказав Майкл Суффредіні, президент і генеральний директор Axiom Space. «Ми вважаємо, що космос має бути доступним для всіх націй, і ця програма дозволить нам працювати з країнами по всьому світу, щоб покращити наше колективне розуміння космосу, відкрити переваги мікрогравітації та забезпечити процвітання завдяки можливостям. Ми віримо, що, працюючи разом , ми можемо досягти великих результатів, і ми з нетерпінням чекаємо на партнерство з країнами світу, щоб втілити це бачення в реальність».
Нова програма є «фактично, можливістю доступу до космосу «під ключ» за доступними, стабільними та передбачуваними цінами», — сказав представник компанії Axiom Тейпол Бхатія в інтерв’ю під час 38-го Космічного симпозіуму.
На базовому рівні Axiom надає країнам інформацію та поради, а також пріоритетний доступ до майбутніх місій. Другий рівень надає можливість учасникам проводити дослідження та розробки. Третій рівень пропонує регулярні польоти людини в космос. Четвертий рівень пропонує країнам можливість брати участь у розробці складових орбітальної станції Axiom.
Першою країною, що приєдналася до програми, став Азербайджан, який співпрацюватиме з Axiom у супутникових рішеннях та надихатиме своїх студентів на космічні дослідження та розробки. У програмі також беруть участь Нова Зеландія та Узбекистан, а також ізраїльська космічна освітня і дослідницька організація Rakia Mission, яка рік тому вже брала участь у приватній місії астронавтів Ax-1 на МКС.
Компанія Axiom Space також має укладені угоди про польоти людини в космос і космічні дослідження з Угорщиною, Туреччиною та Об’єднаними Арабськими Еміратами.
Довідково: Під час виступу на засіданні Ради міністрів ЄКА 22 листопада 2022 року міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто розповів, що уряд Угорщини уклав з компанією Axiom Space угоду вартістю $ 100 млн, яка передбачає відправку угорського астронавта на МКС протягом двох років.
Італія є ще однією країною, яка співпрацює з Axiom через партнерство, розпочате у 2018 році. Планується, що італійський астронавт візьме участь в місії Axiom Ax-3 до МКС орієнтовно наприкінці 2023 року. Два астронавти з Саудівської Аравії полетять на МКС у місії Ax-2 у травні.
Уряди складають першу частину загальної клієнтської бази, яку Axiom передбачає для своїх комерційних модулів МКС і майбутньої космічної станції. Другу частину складають приватні космонавти. Третя, і потенційно найбільша, частина ринку — це приватні корпорації, компанії, які бажають отримати можливість проводити дослідження і розробки в космосі та отримувати прибутки.