Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Європейське космічне агентство уклало три контракти на місії супутникової навігації

Європейське космічне агентство (ESA) уклало три контракти вартістю чверть мільярда доларів на розробку двох навігаційних місій, у тому числі однієї для перевірки доцільності розгортання угруповання супутників на низькій навколоземній орбіті (LEO).

19 березня ESA оголосило про укладення контрактів за своєю програмою FutureNAV загальною вартістю € 233,4 млн ($ 253 млн). Контракти охоплюють дві місії під назвою Genesis і LEO-PNT.

«Завдяки Genesis і LEO-PNT ми реагуємо на швидко зростаючі потреби в більш стійкій і точній навігації та гарантуємо, що Європа стане лідером глобальної супутникової навігації», – заявив Хав’єр Бенедікто, директор з навігації ESA, коментуючи укладення контрактів.

Один контракт, оцінений у € 76,6 млн, отримав консорціум на чолі з OHB Italia для розробки Genesis. Цей космічний апарат матиме набір інструментів для вдосконалення Міжнародної наземної системи відліку (International Terrestrial Reference Frame, ITRF), яка забезпечує систему координат для використання в навігаційних системах і в науках про Землю. Ця система базується на центрі мас Землі, включаючи океани та атмосферу.

Genesis вдосконалить ITRF за допомогою кількох геодезичних інструментів, таких як лазерна локація та інтерферометрія з дуже довгою базовою лінією, з метою забезпечення точності в один міліметр. Запуск Genesis запланований на 2028 рік.

Ще два контракти, кожен на суму € 78,4 млн були укладені на місію LEO-PNT, спробу продемонструвати життєздатність угруповання LEO для надання послуг позиціонування, навігації та синхронізації часу (positioning, navigation and timing, PNT). Один контракт отримала компанія GMV Aerospace and Defence, яка співпрацює з OHB System, а інший – компанія Thales Alenia Space.

Метою LEO-PNT є розгортання набору малих супутників на LEO, щоб перевірити, як такі космічні апарати можуть доповнити Galileo та інші навігаційні системи, що працюють на вищих орбітах. Зростає інтерес до навігаційних супутникових систем на LEO, які могли б виробляти більш сильні сигнали та покращити обслуговування в міських районах і бути більш стійкими до перешкод. LEO-PNT також перевірить використання протоколів зв’язку 5G і 6G, які можуть поєднувати навігацію з такими додатками, як послуги Інтернету речей.

ESA не розголошує, скільки супутників буде розгорнуто для LEO-PNT, хоча в окремій заяві компанія Thales повідомила, що планує запустити п’ять космічних апаратів у рамках «комплексного рішення», яке фінансується контрактом. ESA повідомило, що перший супутник LEO-PNT, як очікується, буде запущено до кінця 2025 року, а вся система буде виведена на орбіту в 2027 році.

Загальна ініціатива FutureNAV була пріоритетом для навігаційної програми ESA напередодні міністерської зустрічі у 2022 році. У той час ESA потребувало € 80 млн для Genesis і € 100 млн для LEO-PNT. Під час зустрічі міністрів ініціатива FutureNAV була переоцінена, і країни-члени підтримали рішення інвестувати більше грошей у ці програми.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України