Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Японський місячний модуль SLIM зміг пережити ще одну місячну ніч

Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) 28 березня повідомило, що його місячний посадковий модуль SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) відновив зв’язок після другої холодної двотижневої місячної ночі та передав нові зображення на Землю.

«Учора ввечері ми отримали відповідь від SLIM і підтвердили, що SLIM успішно пережив свою другу ніч», – заявило JAXA у соціальній мережі X (раніше Twitter).

«Оскільки сонце все ще стояло високо в небі… а обладнання було ще гарячим, ми, серед іншого, протягом короткого періоду часу записували зображення звичайного пейзажу за допомогою навігаційної камери», – йдеться у повідомленні.

Чорно-біле фото скелястої поверхні кратера супроводжувало публікацію на офіційному акаунті, присвяченому SLIM.

Фахівці з Японії турбувалися, що через різкі зміни температури, пов’язані з початком місячної ночі, відновлення зв’язку з модулем може виявитися скрутним, оскільки космічний апарат не був розроблений для перебування в умовах морозних двотижневих місячних ночей, коли температура опускається до мінус 133 градусів за Цельсієм. Проте операцію було успішно виконано двічі.

Перший японський місячний модуль здійснив посадку на поверхні Місяця 20 січня, але після цього був вимкнений через проблеми з отриманням енергії від сонячних батарей у зв’язку з неправильним розташуванням відносно сонячного світла і перейшов на живлення від вбудованого акумулятора. 29 січня спеціалістам JAXA вдалося відновити роботу модуля завдяки зміні кута падіння сонячних променів. Потім протягом двох діб проводилася зйомка навколишнього району за допомогою спеціальної камери спектроскопії.

1 лютого модуль було переведено в сплячий режим через наближення місячної ночі. 26 лютого він був увімкнений з обмеженими можливостями, але JAXA змогло передати сигнал і отримати відповідь від модуля. 1 березня фахівці JAXA знову перевели його у сплячий режим, сподіваючись відновити зв’язок наприкінці місяця.

Модуль SLIM висотою 2,4 м та масою 200 кг призначений для дослідження кратерів та рельєфу Місяця з використанням технологій, подібних до тих, що застосовуються в системах розпізнавання осіб. SLIM обладнаний спеціальною камерою, яка дозволяє вимірювати вміст заліза та інших елементів у місячних породах. Отримані дані планується використовувати, зокрема, у рамках місячної програми Artemis NASA та дослідження космічного простору.

Новина про SLIM з’явилась після того, як 23 березня американська компанія Intuitive Machines заявила про завершення місії свого автоматичного посадкового модуля Nova-C під назвою “Odysseus”, оскільки йому не вдалося відновити роботу після місячної ночі. Odysseus, який став першим у світі приватним космічним апаратом, що успішно приземлився на Місяць, та першим космічним апаратом американського виробництва, що здійснив посадку на Місяць за більш ніж 50 років, також опинився на місячній поверхні під неправильним кутом, але зміг виконати кілька тестів і надіслати дані та знімки, зроблені його камерою, до початку останньої місячної ночі.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України