Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Стартап oneNav робить ставку на вдосконалений сигнал для протидії загрозам перешкод GPS

Оскільки навмисне втручання в роботу GPS стає дедалі поширеним явищем, каліфорнійський стартап oneNav пропонує нестандартне рішення: подвоїти використання новітнього сигналу системи, відомого як L5.

L5 – це найновіший цивільний сигнал глобальної системи позиціонування, призначений для роботи в частотному діапазоні, зарезервованому для авіаційних служб безпеки, доповнюючи існуючі частоти L1 і L2.

Стартап oneNav розробив приймач “L5 direct” для комерційного використання у смартфонах та пристроях інтернету речей (IoT). Цей приймач безпосередньо приймає сигнали діапазону L5 без необхідності спочатку захоплювати старі сигнали L1, що робить його стійким до спроб заглушення, сказав Стів Пойзнер, генеральний директор компанії.

Компанія просуває цей приймач для потреб армії США, спираючись на результати тестів, проведених у квітні у районах з високим рівнем перешкод, таких як Ізраїль та кордон між Польщею та Україною.

За його словами, дослідники oneNav порівняли роботу сигналів L1 та L5 у зонах з частими перешкодами GPS. «У той час, як дослідники спостерігали широкомасштабні перешкоди для сигналів L1 по всьому регіону, від Фінляндії до Туреччини, сигнали, що безпосередньо передавалися у діапазоні L5, виявилися несприйнятливими до спроб заглушення».

Військові могли б використовувати приймачі L5 у дронах, високоточних керованих озброєннях, мобільних радіоприймачах та трекерах для відстеження військ, додав він.

Діапазон L5 транслюється частиною угруповання GPS, а також іншими глобальними супутниковими навігаційними системами, такими як європейська Galileo, китайська BeiDou і японська QZSS.

Незважаючи на свій потенціал, сигнал L5 GPS поки не набув широкого поширення, оскільки його транслюють лише 17 із 31 супутника GPS на орбіті. Повна працездатність з 24 супутниками, які передаватимуть L5, очікується не раніше 2027 року. Сигнал L5 є частиною плану модернізації GPS, який поступово реалізовуватиметься в міру оновлення угруповання.

Сигнал L5, як і раніше, вважається «передопераційним» (“pre-operational”) і ще не повністю сертифікований для критичних додатків. Більшість існуючих GPS-приймачів не обладнані для використання сигналів L5. Іншим вузьким місцем є використання системи оперативного управління наступного покоління (next-generation Operational Control System) GPS, відомої як OCX. Нова наземна система має вирішальне значення для повного використання можливостей L5, але на роки відстає від графіка.

Підхід oneNav привернув увагу In-Q-Tel, підрозділу венчурного капіталу Розвідувального співтовариства США, який взяв участь у раунді фінансування oneNav серії B на суму $ 21 млн у травні 2021 року.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України