Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Ракета KAIROS японської компанії Space One вибухнула під час першого польоту

KAIROS, невелика твердопаливна ракета, виготовлена японською компанією Space One, вибухнула всього за кілька секунд після свого першого запуску 13 березня, коли фірма намагалася стати першою японською приватною компанією, яка вивела супутник на орбіту.

Невдача для Space One і ракетної промисловості в Японії сталася, коли уряд та інвестори нарощують підтримку цього сектора на тлі посилення національної безпеки та стрімкого зростання попиту на комерційні супутники.

18-метрова (59 футів) ракета вибухнула через 5 секунд після старту, залишивши за собою велику хмару диму, пожежу, уламки ракети та бризки води для пожежогасіння біля стартового майданчика компанії під назвою Space Port Kii, розташованому на краю гірського півострова Кії на заході Японії.

«Ракета припинила політ після того, як [автоматика ракети] вирішила, що виконання місії буде ускладненим», – сказав президент компанії Масакадзу Тойода.

Компанія Space One не уточнила, що спровокувало самознищення після того, як запалився двигун першого ступеня, та коли компанія запустить наступну ракету KAIROS, лише пообіцявши провести розслідування вибуху.

У компанії заявили, що запуск є високоавтоматизованим і потребує участі лише близько дюжини наземних співробітників, і що ракета самознищується, коли виявляє помилки в траєкторії польоту, швидкості чи системі управління, які можуть спричинити аварію, що загрожує людям на землі.

«Ми не використовуємо термін «світова невдача», тому що кожне випробування приносить нам… нові дані та досвід для вирішення ще одного завдання», – сказав Масакадзу Тойода на прес-конференції.

За словами губернатора префектури Вакаяма Шухей Кісімото, поблизу стартового майданчика ніхто не постраждав, пожежу ліквідовано.

Ракета KAIROS мала вивести на орбіту невеликий експериментальний супутник ДЗЗ для Центру супутникової розвідки японського уряду (Cabinet Satellite Intelligence Center, CSICE), який відповідає за розробку та експлуатацію супутників збору інформації (Information-Gathering Satellites, IGS), а також збирання та аналіз інформації, що отримується за допомогою зображень. Команда запуску мала на меті перевірити, чи можуть ці невеликі японські супутники взяти на себе роль супутників збору інформації для уряду.

KAIROS (Kii-based Advanced & Instant Rocket System) – легка ракета-носій повною масою до 23 т, яка складається з трьох твердопаливних ступенів і малого розгінного блоку з рідиннопаливним ракетним двигуном. Вона здатна виводити до 250 кг корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту і до 150 кг – на сонячно-синхронну орбіту.

Space One не розкриває вартість запуску KAIROS, але виконавчий директор компанії Козо Абе заявив, що ракета «досить конкурентоспроможна» порівняно з ракетою Electron американської компанії Rocket Lab.

За словами Масакадзу Тойода, компанія Space One як і раніше сповнена рішучості пропонувати у майбутньому «послуги космічного кур’єра» як внутрішнім, так і міжнародним клієнтам, маючи на меті запускати 20 ракет на рік до кінця 2020-х років. Незважаючи на те, що компанія чотири рази відкладала перший запуск KAIROS, вона заявила, що вже отримала замовлення на запуск другої та третьої ракети, у тому числі для замовника з-за кордону.Компанія Space One була заснована в 2018 році консорціумом компаній Canon Electronics, IHI Aerospace Engineering і Shimizu Corporation за підтримки урядового Банку розвитку Японії. Два найбільших банки Японії, Mitsubishi UFJ і Mizuho, також володіють міноритарними пакетами акцій.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України