Місія MetOp-SG від попередньої відрізняється тим, що матиме три послідовні пари супутників типу A і B, кожен з яких різний, але доповнює загальний набір інструментів.
Працюючи як пара на полярній орбіті, вони надаватимуть велику кількість глобальної метеорологічної інформації для прогнозів погоди та клімату протягом більш як 20 років після запуску.
Важливість точних прогнозів погоди неможливо переоцінити. Вони мають вирішальне значення не лише для громадської безпеки та раннього попередження, але й для таких ключових секторів, як сільське господарство, транспорт, управління енергією та адаптація до клімату.
Економічні вигоди від надійних прогнозів значні, вони допомагають промисловості зменшити ризики, підвищити ефективність і зберегти ресурси.
На сьогодні, Європа має дві основні метеорологічні місії, одну на геостаціонарній орбіті й одну на полярній.
Супутники Meteosat на геостаціонарній орбіті висотою 36 000 км над екватором, можуть стежити за подіями, що швидко розвиваються, для прогнозування поточної ситуації та короткострокового прогнозу погоди. Однак спостереження лише екваторіальних територій означає, що частини Землі поблизу полюсів і на протилежній півкулі ніколи не спостерігаються.
Супутники MetOp, навпаки, обертаються навколо Землі, від полюса до полюса, за півтори години і набагато ближче до Землі, на висоті 832 км. Це дозволяє їм щодня досягати глобального охоплення та проводити детальніші спостереження.
На супутнику встановлено щонайменше шість вимірювальних приладів і ці датчики включають інфрачервоний зондуючий інтерферометр, радіоприлад для затемнення та мікрохвильовий ехолот, які використовують різні методи для вимірювання атмосферної вологості й температури, а також прилад, який знімає аерозолі та мультиспектральний радіометр видимого та інфрачервоного діапазону, а також прилад апробований на супутнику Copernicus Sentinel-5, що надає дані про забруднювачі повітря.
Супутники MetOp великі – кожен важить понад 4000 кг і за розміром їх можна порівняти з невеликою вантажівкою. Випробування таких великих супутників потребує спеціалізованого обладнання, і лише деякі організації в Європі оснащені достатньо великими термовакуумними камерами. Одна з них розташована на підприємствах Airbus Defense and Space у Тулузі.