Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Космічні сили США дозволили компаніям Blue Origin і Stoke Space подавати заявки на участь у тендерах на контракт зі швидкого запуску малих супутників

Космічні сили США додали космічну компанію Джеффа Безоса Blue Origin і стартап Stoke Space, штаб-квартира якого знаходиться у Кенті, штат Вашингтон, до списку відповідних постачальників послуг зі швидкого запуску невеликих супутників для місій «тактичного реагування в космосі» (“Tactically Responsive Space”, TacRS).

Це означає, що обидві ракетні компанії допущені до участі у конкурсах на отримання контрактів із запуску відповідно до умов Програми орбітальних послуг 4 (Orbital Services Program-4, OSP-4) Космічних сил США.

OSP-4, що передбачає контракт на невизначену доставку/невизначену кількість (IDIQ), було створено ВПС США у 2019 році для використання нових комерційних можливостей запуску. Контракти IDIQ дозволяють забезпечити невизначену кількість поставок або послуг протягом фіксованого періоду, при цьому уряд розміщує замовлення в міру необхідності.

Підрозділ Small Launch and Targets Division Командування космічних систем, розташований на авіабазі Кертленд в Альбукерке, Нью-Мексико, на сьогоднішній день уклав контракти на 7 місій за програмою OSP-4 на загальну суму понад $ 190 млн. Програма орієнтована на місії з корисним навантаженням 400 фунтів (181 кг) або більше, вимагаючи від постачальників готовності до запуску протягом 12-24 місяців з моменту отримання замовлення на виконання завдання. Загальна сума контрактів IDIQ OSP-4 становить $ 986 млн на виконання завдань до жовтня 2028 року.

Прикладом реалізації проєкту OSP-4 є минулорічна місія Victus Nox, проведена у партнерстві з компаніями Firefly Aerospace і Millennium Space Systems. Victus Nox мала на меті перевірити здатність Космічних сил США замінити пошкоджений супутник за короткий проміжок часу.

Ні компанія Blue Origin, ні стартап Stoke Space ще не запускали орбітальну місію, але програма OSP-4 відкрита для нових постачальників, які очікують, що зможуть відправляти корисні навантаження на орбіту протягом року або близько того. Вимоги місії зазвичай не такі суворі, як для програми National Security Space Launch (для якої Blue Origin отримала кваліфікацію минулого місяця).

Перший запуск ракети New Glenn компанії Blue Origin наразі запланований на вересень з метою відправки пари роботизованих зондів для вивчення магнітосфери Марса в рамках місії EscaPADE NASA. Stoke Space розробляє свою ракету Nova у своїй штаб-квартирі та на випробувальному полігоні в Мозес-Лейк, штат Вашингтон, і планує провести перший випробувальний орбітальний запуск у 2025 році. Минулого місяця Stoke Space повідомила про успішне випробування ракетного двигуна першого ступеня ракети-носія Nova.

До списку учасників програми OSP-4 включено ще десять постачальників запусків: ABL Space Systems, Aevum, Astra, Firefly Aerospace, Northrop Grumman, Relativity Space, Rocket Lab, SpaceX, United Launch Alliance та X-Bow.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України