Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанія Rocket Lab націлюється на перший запуск ракети Neutron у 2024 році

Rocket Lab заявила, що може запустити свою першу ракету Neutron до кінця року, коли описувала довгострокову перспективу компанії, яка включає в себе розгортання власного супутникового угруповання.

27 лютого під час оприлюднення звіту про результати фінансової діяльності компанії в четвертому кварталі і за 2023 рік, керівники Rocket Lab заявили, що розробка багаторазової ракети середнього класу Neutron йде за графіком і бюджетом, з метою першого запуску до кінця року.

Під час заходу головний виконавчий директор Rocket Lab Пітер Бек описав прогрес компанії у розробці різних компонентів Neutron, таких як авіоніка та конструкції, а також у будівництві стартового майданчика Neutron, Launch Complex 3 на космодромі Уоллопс у штаті Вірджинія. Однак компанія ще не почала вогневі випробування двигуна Archimedes, який буде встановлено на Neutron.

Пітер Бек сказав, що Rocket Lab планує до кінця березня завершити створення випробувального стенда для двигуна Archimedes у Космічному центрі імені Стеніса NASA у Міссісіпі, але не розкрив, коли компанія планує розпочати випробування двигуна на стенді.

Ці випробування, коли вони почнуться, внесуть певну ясність у графік роботи Neutron. Джерело в галузі, говорячи про процес розробки нової ракети, охарактеризувало графік менше ніж дев’ять місяців від першого гарячого запалювання двигуна до першого запуску [ракети] як «надзвичайно оптимістичний», пославшись на терміни розробки інших ракетних програм, де від першого випробування двигуна до першого запуску можуть пройти роки.

Одна з причин, чому компанія націлюється на запуск Neutron до кінця року, полягає в тому, щоб гарантувати, що вона зможе претендувати на перші контракти за першою лінією (Lane 1) програми Космічних сил США National Security Space Launch (NSSL) Phase 3.

Завершення розробки Neutron також дозволить компанії скоротити капітальні витрати та перейти до прибутковості. Адам Спайс, головний фінансовий директор Rocket Lab, повідомив, що у 2021 році компанія оцінювала витрати на розробку Neutron у сумі від $ 250 млн до $ 300 млн з кінцевим терміном готовності ракети у 2024 році. І, за його словами, оцінки, складені на той час, залишаються незмінними.

Компанія Rocket Lab використала оприлюднення звіту про фінансові результати діяльності, щоб анонсувати нову лінійку платформ для космічних апаратів. Раніше компанія розробила кілька різних моделей, всі під назвою Photon, але тепер пропонує чотири різні супутникові платформи:

— Photon, перший варіант платформи, призначений для польотів космічних апаратів на низьку навколоземну орбіту;

— Lightning, більша платформа, на основі якої розробляються супутники для компанії Globalstar та Агентства космічного розвитку (Space Development Agency, SDA);

— Pioneer, космічний апарат із вищими характеристиками для «унікальних профілів місій», таких як нещодавня місія з космічного виробництва компанії Varda Space Industries;

— Explorer, космічний апарат з високою дельтою V для міжпланетних місій, таких як місія ESCAPADE на Марс, що розробляється для NASA.

Пітер Бек повідомив, що компанія має замовлення на всі чотири класи платформ, а загальний портфель замовлень становить понад 40 космічних апаратів.

Однак під час заходу Пітер Бек постарався підкреслити довгострокове бачення компанії, яке виходить за рамки простого будівництва та запуску космічних апаратів і врешті-решт призведе до експлуатації власних космічних апаратів.

Це обумовлено набагато більшим загальним адресним ринком (total addressable market, TAM) для космічних послуг. За його словами, у той час як послуги запуску мають TAM від $ 10 млрд до $ 15 млрд, виробництво супутників – від $ 20 млрд до $ 30 млрд, то «послуги в космосі мають TAM у $ 320 млрд».

Такий підхід, за його словами, стимулює інвестиції компанії в космічні системи та Neutron. «Якщо ви хочете бути конкурентоспроможними, то вам доведеться володіти власною ракетою і створювати власні супутники», – сказав Пітер Бек.

Він відмовився назвати часові рамки створення власного угруповання Rocket Lab або навіть те, які послуги воно пропонуватиме. «Коли ми задумаємо перейти до більшого TAM, у нас буде дуже революційний спосіб увійти туди, виконати та надати цю послугу», – сказав Пітер Бек, зазначивши, що спочатку потрібно закласти «фундамент» цього майбутнього угруповання, і розробка Neutron відіграє у цьому особливу роль.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України